HİSSETMEK VE İSTEMEK

Yaşamımda kendimi iyi hissettiğim anları hiç unutmadım, o anlar benim için çok özeldi. Kendimi iyi hissettiğim anların hepsinin bir nedeni vardı, bazen sevgili, bazen bir yelkenli, bazen tepesi karlı bir dağ, bazen bir çiçek, bazen yağmur, bazen rüzgâr o kadar çok şey vardı ki, hiç birisi benim değildi ama benim gibiydi, hepsi benim için çok özeldi, sevinçleri onlardan alır onlarla mutlu olurdum. Kendimi iyi hissetmek için mutlaka bir şeyler bulurdum. Doğadaki her şey sanki benim için yaratılmıştı.
Her insan kendini iyi hissetmek ister, çünkü kendini iyi hisseden insan mutlu insandır. İnsanın kendini iyi hissettiği anlar olduğu gibi kötü hissettiği anlar da olabilir, her ikisinin de bir çok nedeni vardır, ancak çoğu insanların bu nedenlerin farkında olmadıkları görülür. İnsanlar kendilerini iyi hissettiklerinde bunu hemen dışarıya yansıtırlar, davranışlarındaki coşku, gözlerindeki mutluluk hemen farkedilir. Kötü hissettiklerinde ise mutsuz bir tablo sergilerler.
"Hayrola neyin var kötü görünüyorsun" sorusunu "yok bir şey" diye geçiştirirler ve nedenlerine ya inmezler ya da kendiliğinden geçmesini beklerler.
İnsanın kendini iyi hissetmesi için kendini iyi hissetmesini engelleyen nedenlerinin farkında olması ve onları çözmesi gerekir.
 Siz kendinizi ne kadar iyi hissetmek isterseniz isteyin bunu engelleyen bir takım nedenler oldukça kendinizi iyi hissedemezsiniz. Önce nedenleri bulun ve onları çözün. Ayrıca olaylar olumsuz gelişse bile onları olgun karşılamak ve çözüm alternatifleri bulmak zorundasınız, olaylar karşısında sesiz kalıp onları olduğu gibi kabul edip olumsuz etkilerinin karşısında ezilmek, hüzünlenmek yenilgiyi kabul etmektir. Her zaman ayakta kalabilmek için yaşamın parçası olan kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmak gerektiğini unutmamalısınız.
Kendinizi iyi hissetmek mi istiyorsunuz o zaman hemen şimdi bir değişiklik yapın olumsuzluklardan intikam alırcasına bir dünya kurun kendinize, dünyanızda çok büyük bir güç olduğunuzun farkına varmalısınız, bunu başardığınız takdirde yaşamdan daha çok keyif alırsınız.
Hissetmek ve istemek, her insanda var olan bu iki duygu bana göre çok özel duygulardır, insanın yaşama bakışında en etkili şey duygulardır. Hissetmek ve istemek iki sevgili gibi yanyana dolaşırlar, bu iki duygu karşımızdaki şeylere karşı etkilendiğimizin göstergeleridir. Bu gösterge tıpkı bir termometre gibidir, ibrenin yükselmesi duygularımızın harekete geçtiğinin kanıtıdır ve harekete geçen duygularımıza göre davranırız, çünkü yaşamda   bizi düzenleyen ve bizi yönlendiren duygulardır.
Her yaptırımın oluşmasında hissetmek ve istek vardır, hissetmediğiniz bir şeyi istemez, istemediğiniz bir şeye ya başlamaz ya da yapmazsınız.
İstemek için hissetmek, hissetmek için istemek birbirini tamamlayan duygulardır ve yaptırımın ön şartlarıdır.
Bir giysi almadan önce size yakışacağını hissetmek istersiniz, hatta onu giyer size yakıştığını hissederseniz ve almak istersiniz, hissetmek duygusu sizde istek doğurur.
Bir şeyler hissetmek ve istek sonucu oluşan bilinç altı yaptığımız davranış yaşamın ta kendisidir.
İçinizdeki yaratıcı duygularınızı hissedin sonra isteklerinizi uygulayın.
İnsanın eğitim yaşamı, çalışma yaşamı, evlilik yaşamı yani tüm yaşamı boyunca kendisini iyi hissetmesi gerekir. Bu tuhaf ve bir o kadar da gizemli olan duygu insan yaşamının lokomotifidir, her şey hissetmekle başlar.
Yaşamın dinamizmi olan bu duygu sizi başarıya götürdüğü gibi, sizi hüzünlü bir ortamda kendinizle başba-şa da bırakabilir.
Yapılması gereken işler ve insanlar sizin kendinizi iyi hissetmenizi beklemezler hatta farkında bile olmazlar. Sizin kendinizi iyi hissetmenizi bekleyene kadar geçen zaman bir çok şeyi kaybettirir.
Yaşamda neler hissederiz:
#  Mutluluk,
#  Sevgi,
#  Hüzün,
#   Sevinç,
#  Korku,
#  Acı,
#  Nefret,
#  Kin,
#  İntikam,
#  Coşku,
#  Acımak,
#  Yalnızlık,
#  vs. vs.
İnsan yaşamını etkileyen bu duygular yaşadığımız duygulardır. Bizi yönlendiren duygularımız kendiliğinden oluşmaz, Sokrates'in MÖ. 410 yılında ortaya attığı nedensellik kavramında belirttiği gibi neden / Sonuç kuralının etkili olduğu gerçeği, mutlaka her şeyin bir nedeni vardır mantığının kendisidir.
Yaşam bir neden sonuç ilişkisidir, acıktığınızı hissedersiniz yemek ihtiyacı duyarsınız, üşüdüğünüzü hissedersiniz örtünmek, giyinmek ihtiyacı duyarsınız, yalnızlık hissedersiniz ya birinin yanına gidersiniz, ya da size gelmesini beklersiniz. Bir şeyi beğendiğinizi hissedersiniz onu almak, birisini sevdiğinizi hissedersiniz ona sahip olmak istersiniz.
Yaşamda her şeyin bir nedeni, bir karşılığı vardır. İnsan bu duygusal dünyasını öylesine benimsemiştir ki bütün bu duygular günlük yaşamın bir parçası gibidir.
 Duyguları yönlendirmek biraz da insanın kendi elindedir, kendinizi ne kadar kontrol edebilirseniz, duygularınıza yön verebilirseniz kendinizi o kadar iyi hissedebilirsiniz.
Çalışma yaşamında çok gerekli olan kendini iyi hissetme duygusunu nasıl sağlayabiliriz, duygularımızı nasıl kontrol altına alabiliriz.
İnsanlarda iki farklı yapı dikkat çeker:
1.  Hoşgörülü / optimist insan.
2.  Kötümser / pesimist insan.
Buradaki kişilik sizin yaşama bakış açınızla ilgilidir, bir şeyi nasıl görmek isterseniz öyle görürsünüz, elbette ki geçmişte bir takım nedenlerin sizin kişilik yapınızda etkisi vardır. Ancak, siz şimdisiniz ve geçmiş geçmişte kalmıştır. Gelecekten sorumlusunuz, şimdiyi ve geleceği siz hazırlamalısınız.
Yaşamda hiçbir şeyin kalıcı olmadığını ve olmayacağını düşünecek olursak o zaman yaşamda kalıcı olan tek şeyin duygular olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Duygular her bahar ılık rüzgârlarda uçuşan kelebekler gibidir, her kanat çırpışlarında sevgi bırakırlar gökyüzüne, bir iki günlük ömrü olan bu yaratıkların her ilkbahar gökyüzünde uçuşmalarının bir nedeni olmalı.
Sizin de kelebekler gibi gökyüzüne bırakacağınız bir şeyleriniz olsun.
Duygular rüzgârlar gibidir, duygular yaşanmak içindir, duygunuz neden yana ise, sizi duygulandıran her ne ise
önce onu hissedin ve yaşayın. Tanımadığınız, yaşamadığınız duygu size yabancıdır ve sizi olumsuz yönde etkileyebilir, sizi alt edebilirde ama asla yenilmeyin.
Duygularınızı yaşayın ve önemseyin ancak, bilmeniz gereken bir şey var, duygu hangi konuda olursa olsun önemli olan sizi ne kadar etkilediğidir ve sizde neler bırakmıştır. Yapmanız gereken olumsuz duygulara gereğinden fazla değer vermemek ve her olumsuz duyguya karşı içinizde direnç oluşturmalısınız. O zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz.
Bir şeyi elde etmek mi istiyorsunuz, bir konuda başarılı olmakmı istiyorsunuz? çok kolay, ne duruyorsunuz hemen başlayın, başlamak bitirmektir. Elde etmek, sahip olmak isteği başarmak için gerekli olan her şeyi içinde barındırır.
İstediğiniz bir şeyi hissedin, istediğinizin gerçekleşmesi için neler hissediyorsanız o işin yapılmasında o kadar etkili olacağınızı unutmayın.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :mutluluk - sevgi - hüzün - sevinç - korku - acı - nefret - kin - intikam - coşku - acımak - -

Yorumlar