HAYVANLARA AİT HİKAYELER

ZÜMRÜDÜANKA KUŞU- Zümrüdüanka kuşu Kaf dağında yaşayan ve çok parlak tüyleri olan bir kuş olup, Kaf dağında bir gölde yaşamaktadır. Tüylerinin parlak olmasının sebebi, dağdaki şifalı sulardan içmesi ve çok özel yiyeceklerden yemesidir.
 
Bir grup kuş zümrüdü anka kuşunun nasıl bir kuş olduğunu merak eder ve onu bulmak üzere yola çıkar. Son derece zor iklim şartlarında yolculuk etmeye başlar ve bu yolculuk sırasında birçok kuş telef olup ölür. Yolculuk devam ederken çok soğuk iklimlere gelirler, ama geride sadece 100 kuş kalmıştır. Soğuk iklimde yol alırken zümrüdüanka kuşunun o bölgedeki buz dağlarının arkasındaki geçit vermeyen Kaf dağında yaşadığını öğrenirler ve yönlerini Kaf dağına doğru döndürürler. Bu dağa yaklaştıklarında sadece üç kuş kalmıştır, ancak bunlardan ikisi ulaşamayacaklarını düşünerek geri döner. Oraya sadece bir kuş ulaşır. Bu kuş hiç kimsenin yemediği, içmediği şeyleri yiyip içer ve zümrüdü anka kuşunun bulunduğu göle doğru ilerler. Tüyleri parlak zümrüdü anka kuşunu bir türlü göremez... O sırada göldeki kendi aksini görür ve çok şaşırır. Çünkü bütün tüyleri ışıl ışıl parlamaktadır. O zaman aradığı zümrüdü anka kuşunun kendisi olduğunu anlar.
 
Çoğu insan övüneceği bir kahraman ararken içindeki gerçek kahramanı unutur, elindeki imkânlarla yapabileceklerini düşünmek yerine başkalarının ne kadar şanslı olduğunu düşünür.
 
İnsanlar ancak kendi güçlerinin farkına varıp bunu doğru yolda kullandıkları zaman mutluluğa ve başarıya ulaşabilirler.
 
Yeryüzünde mucize arayanlar kendilerini keşfettiklerinde bunu bulurlar.
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :güzel hayvan hikayeleri - hayvanlara ait hikayeler -

Yorumlar