HAYATTA BOŞ GEÇEN GÜN YOKTUR

HAYATTA BOŞ  GEÇEN  GÜN YOKTUR
Rick'in en önemli özelliği gündelik olarak motive etme yeteneğidir.
Çok iyi konuşmacı olmasına rağmen iyi motive edici olmayan kimseler vardır. Fakat New York Knicks ve burada Kentucky Üniversitesinde olduğu gibi Rick yanınızdaysa her gününüzü son derece etkileyici hale getirir. Rick ile tatil yoktur. Ertesi güne iş ertelenen günler yoktur.
Bunun iyi bir örneği Knickslerde olduğumuz zamana aittir. Yardımcı antrenörler olarak, Stu Jackson ve ben rakip antrenörle rakip takımın oyun kurucusunun taktiklerini öğrenmekle görevliydik. Onların taktiklerini çalmaya çalışıp sonra da kendi oyuncularımızın diğer takımın ne yapmak istediğini bilmelerini sağlardık.
Bir gece—hangi rakip olduğunu hatırlamıyorum—öbür  takımın uyguladığı altmış sekiz oyundan altmış yedisini çaldık. Maçtan sonra biri hariç her şeyi ele geçirdiğimiz için ve ben çok mutluyduk. Soyunma odasına girdiğimizde  nasıl olup ta o bir taneyi kaçırdığımızı sordu.
"Komada filan mıydınız?" diye sordu.
Şaşırmıştık, ama bir basketbol maçını kazanmaya çalışmak için Rick'in standardının ne olduğunu da anlamıştık. Takımımızı en iyi şekilde galibiyete hazırlamak için her şeyi denerdik, ve mükemmele ulaşmadan memnun olmak veya dinlenmek gibi bir şey düşünülemezdi.
Bu Rick'den öğrendiğim, ve paha biçilemez bir şeydi.
Mükemmelliğin bugüne kadar duyduğum en iyi tarifi şuydu: "Mükemmellik, sunmanız gereken şeyin niteliğini sınırsız olarak geliştirme yeteneğidir."
Rick işte budur.
Bunu günlük olarak örneklendirir. Bütün cevaplara sahip olduğuna asla inanmaz. Etrafındaki insanların, veya teşkilatının yeterince başarılı olduğuna da inanmaz. Sonuç olarak daima—hemen her gün—gelişmenin yollarını arar.
Her gün antrenmandan önce Rick oyuncularımızla bir toplantı yapar. Onlarla bir dakikayla on dakika arası konuşarak kendilerini geliştirmek için ne yapacaklarını, ve kendilerini geliştirmenin neden önemli olduğundan bahseder. Bu toplantılardan birinde gelip elindeki Değerli Hediye adlı kitabın tamamını okudu ve onları "değerli hediye"nin ne olduğu hakkında sorguladı. O gün onlarla çok içten konuştu, ve birkaç gün sonra da başarılı olmak isteyenlerin geriye bakmamalarının ve gelecek hakkında endişe etmemelerinin, ama bugünü yaşamalarının ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Aslında onlara bugünle meşgul olmalarını, önlerindeki gün içinde en sıkı şekilde çalışmalarını telkin ediyordu. Ve eğer sıkı çalışırlarsa, sonuçta her şeyin en iyisi gerçekleşecekti.
Rick sadece buna gerçekten inanmakla kalmaz, bunu aynı zamanda yaşar. Bu onu günlük bir motivatör haline getirir.
Çevresindeki insanları geleceğin motive etmesini beklemez. Geçmişte yeterince motive olduklarını söylemez. Teşkilatımızın başı, bir lider olarak, ana fikri şudur: "İnsanları bugün nasıl gayrete getiririm?" Ve onları, ben de dahil, gayrete getirmek için hiçbir fırsatı kaçırmaz.
 KAYNAK

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :bugün - bugun - gün - -

Yorumlar