Hayal

Yönlendirilmiş Hayal Kurma;Bazı kademeli gevşeme yöntemlerinin uygulanması sırasında, sahil, orman veya dağ gibi huzur verici bir yer hayal etme tekniği de kullanılır. Bir dakikalık derin ve yavaş solunumdan sonra, vücut sakinleşerek gevşeme durumuna geçince, kendinizi tamamen sakin ve gevşemiş hissedebileceğiniz huzurlu bir yerde olduğunuzu hayal edin. Hayal kurmaya devam ederken vücudunuz, derin gevşeme durumunu kolaylaştıracak şekilde sanki gerçekten, hayal ettiğiniz yerde bulunuyormuş gibi tepki vermeye başlar (Zihnin, düşüncelere gerçekmiş gibi tepki verdiğini anlattığımız Üçüncü Bölüm'ü hatırlayın). Bu tekniği uyguladıkça, stresli bir durumla karşı karşıyayken huzurlu bir yer hayal ederseniz, vücudunuzun gevşeme yönünde tepki vereceğini keşfedeceksiniz.
Kademeli gevşeme ve yönlendirilmiş hayal kurma yöntemlerini sakinleştirici fon müziğiyle birlikte uygulamak faydalı olabilir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com    

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar