Hangi Mesleği Seçmeliyim?

HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİYİM?Mutluluk;Büyük bir kedi, kuyruğuyla oynayan küçük bir kediye sormuş: "Neden kuyruğunu kovalıyorsun?" Yavru kedi, yanıt vermiş: "Bir kedi için en güzel şeyin mutluluk, mutluluğun da kuyruğum olduğunu öğrendim. Bu nedenle onu kovalıyorum, yakaladığımda mutluluğa kavuşacağım."
Bunun üzerine yaşlı kedi, şöyle demiş:
"Gençken ben de mutluluğun kuyruğum olduğuna karar vermiştim; ama bir süre sonra ne zaman onu kovalasam benden uzaklaştığını, ne zaman kendi işime baksam hep peşimden geldiğini fark ettim."
Meslekler ve Kişilik Özellikleri
Bu dönemde vereceğiniz kararla, bir ömür boyu yaşamınızı etkileyecek bir mesleğe adım atmak üzeresiniz. Acaba, hiç sordunuz mu?
"KARİYER olgunluğuna ulaştım mı?" diye.
Bakkala gidip hangi deterjanı kullanacağına karar vermek bile bir olgunluk gerektirirken, öyle bir konu için "Ben neyi bilmeliyim?" "Bu bilgilere ulaşmak için, nelere ihtiyacım var?"sorusunu sormanın tam zamanı.
Kariyer olgunluğu, bir mesleği seçmeden önce, yetenek ve değerlerinizi bilmeniz; durumunuza uyan mesleklerle ilgili bilgi sahibi olmanız; kendi özellikleri ve içinde bulunduğu koşulla uyumlu olan meslek ve iş kollarını özgür seçiminizle belirlemeniz ve bunun için harekete geçmeniz demektir. Bu kitap, meslekleri tanıtmak ve tercih yapmak için kendi başına yeterli değildir. Bu kararınızı verirken, farkındalığınızı arttırmak ve en doğruya yakın karar vermenize yardımcı olmaktır.
Meslek Nedir?
Her üniversite mezunu, "lisans" diplomasında bir meslek icra edebilme yetkinliği ile onurlandırılır. Bu mesleği yapar mı? iş bulur mu? Hak ettiği yerde çalışır mı? İşte bu sorunun cevabı Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) dışında kimseyi ilgilendirmez.
Meslek Seçiminde Sorumluluk Kimin?
Mesleğin seçilmesi, sorumluluğu size aittir. Bu sorumluluğu, başkaları üzerine almamalıdır. Başkalarından yardım alınabilir; uzmanların, öğretmenlerin, anne ve babanızın görüşleri de önemlidir; ancak seçimin olumlu ve olumsuz sonuçlarından en fazla kendinizin etkileneceğini unutmamak gerekir.
Ne yapacağına karar ver ve yap,-Ne yapmayacağına karar ver ve yapma.
Meslek, İş ve Kariyer
Ülkemizde, iş ile meslek birbirine karıştırılmakta. Meslek (Career) iş (Jap) farklı kavramlardır. "Meslek" bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı, kuralları toplumca belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan sistemli etkinlikler bütünüdür. Mesela, TBMM Başkanının işi, TBMM başkanı, mesleği ise avukatlıktır. Kariyer, mesleğimizi yaparken koyduğumuz hedefler doğrultusunda iş deneyimi kazanırken, mesleki ve bireysel açıdan kendimizi gerçekleştirme sürecimizdir.
Öğrendiğiniz işi yapıyorsanız bu mesleğiniz olur. Mesleğinizde belirlediğiniz hedefler doğrultusunda başarı merdivenlerini çıkıyor iniyorsanız bu da kariyeriniz oluyor. Bazı hatalar, mesleğinizi yok etmez; ancak kariyerinizi mahvedebilir. Bunun gibi bazı fırsatlar da kariyer basamaklarım ikişer iki şer çıkmanızı sağlayabilir. .
Kariyeriniz, sonu olmayan bir yol gibidir, kendini geliştirmenin sonu yok gerçekten.
Yaptığımız iş ne olursa olsun, kendimizi mesleki, ekonomik, sosyal ve kişisel açılardan tatmin edebiliyorsak kariyerimizin önü açık demektir.
Geleceğin dünyası, meslek sahibi olan insanlarca belirlenecektir. O yüzden, bir iş sahibi olmanız önemlidir; ancak meslek sahibi olmanız daha da önemlidir.
Meslekler ve Kişilikler
Mesleklerin yarattığı kişilikler ve kişilerin şekillendirdiği meslekler vardır. Farklı meslekler, aynı problemi çözmek için farklı çözüm yollan geliştirebilirler. İşte, değişik mesleklerden bir grup bilim adamının FİL AVI macerası:
Matematikçiler
Matematikçiler fil avlamak için Afrika'ya giderler, fil olmayan her şeyi dışarı atıp geri ne kalırsa, onu avlarlar.
Deneyimli Matematikçiler
Bir önceki adımdaki işlemi yapmadan önce, en az bir filin bulunduğunu ispat ederler.
Matematik Profesörleri
En az bir filin bulunduğunu ispat ederler ve onun bulunup yakalanma işini yüksek lisans öğrencilerine ödev olarak verirler.
Bilgisayar Mühendisleri
1.   Afrika'ya git.
2.   Ümit Burnu'ndan başla.
3.   Düzenli bir şekilde tüm kıtayı doğudan batıya tarayarak kuzeye doğru ilerle.
4.   Her tarama adımında;
4a. Görülen tüm hayvanları yakala.
4b. Her yakalanan hayvanı bilinen bir fille karşılaştır.
4c. Bulunca dur.
Deneyimli Bilgisayar Mühendisleri
Yukarıdaki algoritmanın durmasını garantilemek için, Kahire civarına önceden bir fil yerleştirirler.
Donanım Mühendisleri
Afrika'ya gidip rengi gri olan hayvanları, rasgele yakalamaya başlarlar. Ağırlığı, daha önceden bilinen bir filinkinden yüzde on beş fazla veya az bir hayvana rastlayınca dururlar.
Ekonomistler
Bu meslek grubundakiler, fil avlamazlar; ancak yeterli ücret ödendiği takdirde, fillerin kendi kendilerini avlayacağını düşünürler.
Müşavirler
Fil avlamazlar. Aslında, hiç bir şey avlamazlar; ama fil avlamak isteyen insanlara saat ücreti karşılığında tavsiyede bulunurlar.
Yöneylem Araştırmacılar
Avcının şapkasının büyüklüğü ile kullanılan mermilerin renginin fil avlama stratejileri üzerindeki etkisini araştırırlar. Tek istedikleri, birilerinin kendilerine ''fil" adı verilen nesneyi tanımlamasıdır.
Politikacılar
Fil avlamazlar; sadece sizin avladığınız fili kendi seçmenleriyle paylaşırlar.
Avukatlar
Fil avlamazlar. Sadece fil sürüsünü izleyerek, sürünün ardında bıraktığı gübrenin mülkiyetinin kime ait olduğunu tartışırlar.
Üst Düzey Yöneticiler
Geniş kapsamlı "fil avlama" stratejileri oluştururlar; ancak bu çalışmaları sırasında fillerin; tarla farelerine benzeyen, sadece sesleri biraz daha kalın olan yaratıklar olduğunu kabul ederler.
Kalite Kontrol Denetçileri
Fillerle ilgilenmeyip avcıların cipe eşyalarını yüklerken yaptıkları hatalarla uğraşırlar.
Satış Temsilcileri
Fil avlamazlar. Tüm zamanlarını, yakalamadıkları filleri satmaya çalışarak ve sezon açılmadan 2 gün önce malı teslim edeceklerini iddia ederek geçirirler.
Bilgisayar Yazılımı Satıcıları
. Yakaladıkları ilk hayvanı sevk edip, "fil" faturası keserler.
Bilgisayar Donanımı Satıcıları
Tavşan yakalayıp; bunları griye boyayıp "Masa Üstü Fil" diye satarlar.
Beni Kategorize Etme!
Hayatımızın kararlarını alırken, yetişkinlerin deneyim ve öngörülerinden yararlanmak isteriz. Bu isteğimiz karşılanırken, bilinçli veya bilinçsiz telkine dönüştüğünde, kendi isteklerimizden çok başkalarının isteklerinin etkisi altında kalabiliriz. Bir mesleğe yönlendirmeden söz ediliyorsa, iki yöntemden birisi tercih edilerek yapılıyordur. Yönlendirmenin bir biçimi olan yöneltme de biz yetişkinlerin çocuk için neyin iyi olduğuna karar verip bir mesleğe yönlendirmemizdir.
Bu Puanla Nereye Girerim?
Öğrenci, önce elindeki puana sonra isteklerine bakıyor, isteklerine göre mevcut puanı ile ne yapabileceğine pek kafa yormuyor. Bunun yanında, istediği bölümü kazanmak adına, ikinci sene tekrar sınava giren
 (%20), kazanan ama bu bölümde umduğunu bulamayan öğrenciler de var (%60). İdeal meslek, sizin uyum sağlayabileceğiniz meslektir, bir süre sonra, seçilen meslekte kendinize uygun olan işi yapmaya başlayabilirsiniz. O nedenle, önemli olan uyum becerisidir. Bir meslek seçildikten sonra, her kişiye uygun bir alan bulunabilir. Bu alanda herkes, aldığı eğitimi kişilik yapısı ile harmanlayarak bir çalışma ortamı yaratabilir. Herhangi bir mesleki alanda gereken kişilik özellikleri, bu alanın sektörüne, çalışılan işyerine, bu işyerinde hangi pozisyonda bulunulduğuna göre değişir. Mezun olanların yaklaşık %70'i kendi mesleğini yapmıyor.
Yönlendirme
YÖNELME    YÖNELTME
1.    Meslek seçimi sorumluluğu bana ait.    1.    Meslek seçimi sorumluluğu anne-baba veya eğiticilere aittir.
2.    İçten kontrolü geliştirir.    1.    Dıştan kontrole bağımlılığı artırır.
3.    Sorumluluk duygusunu geliştirir.    3.    Sorumluluk duygusundan çok bağımlılık duygusunu geliştirir.
4.    Herkesin rolü belirlidir, çatışmadan çok işbirliğine dayalıdır.    4.    Anne-baba belirler, siz buna uyarsınız. İşbirliği yapmazsanız çatışma çıkar.
Arkadaşlar! Bu, sizin geleceğiniz! Yolculukta bir haritaya ihtiyacınız olacak, bu konuda tecrübelerden yararlanın, hangi yolu tercih edeceğinize, sadece siz karar verin.
Anne ve babalarınız, öğretmenleriniz ve arkadaşlarınız kendi bilgi ve deneyimlerini size aktarmaya çalışacaklardır. Onların deneyimlerinden faydalanmak gerekir ama uygun olanı keşfetmek sizin sorumluluğunuzdadır.
Kendinizi gözleyip zaman içinde değişen ilgileriniz ve zevkleriz olsa bile, güçlü yönlerinizi ve seçimlerinizi ortaya koyabildiğiniz ölçüde kendinizi gerçekleştireceksiniz.
 BİR ANKET ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Bağımsız Eğitimciler Sendikası’nın Ankara'da bin 855 öğrenci velisi ile yürüttüğü anket çalışmasına göre, velilerin yüzde 63'ü, çocuğunun üniversiteyi bitirse bile işsiz kalacağına inanıyor.
Velilerin yüzde 89'u, çocuğunun dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğine inanmazken, annelerin yüzde 59'u, babaların ise yüzde 64'ü, kız çocuklarının okumasını daha ö-nemli görüyor.
Ankette, ilköğretim öğrenci velilerine, çocuğunun en çok olmasını istediği mesleğin ne olduğu sorusuna, velilerin sırasıyla, ses sanatçısı, aktör, futbolcu, polis, manken, asker, doktor, milletvekili, sekreter ve öğretmen cevabım verdi. Aynı sorunun sorulduğu lise öğrencisi veliler ise bankacı, borsacı, futbolcu, sanatçı, turizmci, asker cevabım verdi.
Eğer ağaca çıkmak istiyorsanız,
yıldızlara çıkmaya niyet edin,
işte o zaman başarırsınız.
-KONFÜÇYÜS-

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar