Güneş Banyosu

Güneş Banyosu:Senede on beş-yirmi bir günlük, günde on-onbeş dakikalık güneş banyosu gereklidir. Bu sayede üst deri hafif kurumuş olacağından banyoda kese yardımıyla ölmüş deriler çıkarılırsa, alttan taze, pırıl pırıl deri gelir. Güneş banyosu kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için gereken D vitaminin vücutta üretilmesini sağlar. Vücudun kendisi için gerekli olan Kalsiyumu özümlemesinde önemli rol oynar. D vitamini Raşitizm riskini de en aza indirger. Güneş ışınlarının sivilcelere iyi geldiğini söyleyenler vardır. Bu yanlış bir inançtır. Birkaç hafta sonra sivilceler eskisinden daha kötü bir hal alabilir. Hatta güneşten kuruyan, kopan deri parçalan cildin gözeneklerini kapatıp sivilcelerin oluşmasına bile yol açabilir. Güneş yağ bezi salgılarını artırdığı için de yağlanan ciltte sivilce oluşumu kolaylaşır. Çok güneşlenenlerde geçmeyen sivilceler deri kanseri belirtisi bile olabilir. Güneş ayrıca ciltte aşın kuruma, çatlama ve erken buruşmalara sebebiyet veriyor. Tarlada, tüm gün güneş altında çalışan köylü kadınların aşırı güneşin etkisiyle çok erken yaşlarda kırışıp ihtiyarladıklarını hepimiz biliriz. Aslında vücudun avuç içi kadar büyüklükte bir yerinin güneşlenmesi vücut için yeterli D vitamini oluşumunu gerçekleştirebiliyor. Güneş ışınına yakın ışın veren o cilt rengini koyulaştıran solaryum banyoları ise çok sakıncalı olmakla birlikte zaman içerisinde cildin kara sarı-mor kötü bir renge dönüşmesine ve çabuk yaşlanmasına neden olur. Ölü rengi, morarmış bir yüzde size cazibenizi kaybettirir.
Güneş banyosu esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar:
 ? Güneş ışınlarının dike yakın ve dik geldiği 11:00-15:00 saatleri arasında asla güneşe maruz kalınmamalıdır.
?  Güneş ışınları sudan ve kumdan yansıma yapacağından, gölgede bile sizi yakar. Bol ağaçlıklı, gölgeli yerlerde oturmayı tercih edin.
? Güneşlenme on-onbeş dakika, en fazla yarım saat kadar olmalıdır.
?  Dermatologlar koruyucu kremler sürüp güneşe yatmanın sakıncalı olduğu yolunda birleşiyorlar. Çünkü bu kremler güneşte cildin yanmasına kadar geçecek süreyi uzatıyor ancak güneşin etkisini kaldırmıyor. Güneş ışığı derinin elastikiyetini bozar ve ciltteki yaşlanmayı ve kırışıklıkları aynı ölçüde artırır.
? Aşırı güneş, cildin rengini veren renk hücrelerini (pigmentler) bozup ciltte çillenmelere ve hiç geçmeyen kahve rengi yaşlılık lekelerinin oluşumuna sebep olur.
Görüldüğü üzere, güneşle dost olunabileceği gibi pekala düşman da olunabiliyor. Yazın gölleri, nehirleri kurutan güneşin sizi de kurutmasına sakın izin vermeyin!
 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar