Giyinme

Eskilerde doğurganlığın sembolü 'büyük kalçalı kadın' kabul görürken, ressamların tablolarını, erkeklerin hayâllerini böyle kadınlar süslerken. Şimdilerde ise göğüs 90, bel 60, kalça 90, boy 1.70'in üstü orantısı kabul ve beğeni görüyor. Erkeklerde ise pek fazla bir değişiklik olmadı. Erkeklerde uzun boy, dar kalçalar ve gücü sembolize eden geniş omuzlar her zaman olduğu gibi yine revaçtadır. Bu nedenle erkek ceketlerinde büyük vatkalar kullanılmaktadır. Yalnız bu vatka büyüklüğü kafanın büyüklüğü ile orantalı olmalıdır. Yoksa büyük vatkalı ceket giyenler 'kafasız' gibi görünebilirler! Ceket kol boyu da boyunuzun uzun veya kısa görünmesinde çok önemli bir noktayı teşkil eder. İdeal kol boyu avuç içinin kol ve elin birleşme çizgisinden bir santim aşağıda olmalıdır. Elinizin ortasına kadar gelmiş bir kol boyu sizi bastıbacak gösterebilecekken kısa kol boyu da başkasının ceketini giymişsiniz intibasını verebilir. Pantolon boyu da ayak topuklarınızın yansında bitmelidir. Kısa boylu bir pantolon sizi komik duruma sokarken uzun boylu pantolonla da birden kısa boylular sınıfına girebilirsiniz ve de pantolonunuz düşüyormuş havası oluşabilir. Ayrıca paçalar yerlerde sürünüp kirlenir. Giysinizi iyi bir terziye özel olarak diktirirseniz, bedeninizi tanımanız da kolaylaşır. Bu sayede hazır giysi alırken de satıcının size her "Yakıştı" deyip satmaya çalıştığı giysiyi almazsınız. Size yakışana siz karar verin. Ne elbisenin içinde kaybolacak kadar bol, ne de elbiseden fırlayacakmışçasına dar olan elbiseleri alın. Eğer çok şık olmak istiyorsanız ve giyeceğiniz elbisenin size yakışmasını arzuluyorsanız vücut hatalarını, dikiş tekniklerini çok iyi bilen bir terziye gidin, elbisenizi o diksin. Giyinirken omuzlar, göğüs, kalça, bacak boyu, boyun ve kafa büyüklükleri orantılı olmalıdır. Eğer bu orantılarda uygunsuzluk varsa, giyim eşyanıza vatkalar (küçük yastıklar) yardımı ile şekil verilip orantı sağlanabilmektedir. Göğsünüz küçükse silikonlu, yastıklı sutyenleri kullanabilirsiniz. Kalçalarınız küçükse yastıklı külotlara başvurabilirsiniz. Kalçalarınız büyükse korse kullanabilirsiniz.
Boyunuz kısa ise; düz renkli boyuna ince çizgili, küçük desenli kumaşları seçebilirsiniz. Fazla abartılı olmayan, alt tabanı kalın ayakkabılar giyebilirsiniz. Bayanlar topuklu ayakkabılardan da yararlanabilirler. Saçınıza da topuz yaparak boyunuzu 5 santim daha uzun gösterebilirsiniz. 5 santim topuzdan, 5 santim de topuklu ayakkabıdan olmak üzere boyunuz tam 10 santim daha uzun görünebilir.
Boyunuz uzun ise; enine çizgili, büyük desenli kumaşları seçip topuksuz ayakkabı giyin. Saçlarınızı rahat bırakın. Yalnız kilolu iseniz enine çizgiler sizi daha şişman gösterecektir. Dikkatli olun. İnce uzun bacaklılar mini etekleri rahatlıkla giyebilirler. Bacakları toplu olanlar ise uzun etek boyunu tercih etmelidirler. Şişman olanlar nedense zayıf görüneceklerini zannedip, dar giysileri tercih ederler. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Bu onların etlerinin, şişmanlıklarının daha fark edilir olmasını sağlamaktan başka işe yaramaz. Giysinin dışına taşmaları iyi görüntü vermez.
Rahat bedenli elbise ile boyuna ince çizgili kumaşları tercih etsinler.
Zayıf olanlar da enine kalın çizgileri rahatlıkla giyebilirler. Gene bunlarında elbiseleri rahat olmalıdır.
Vücuda yapışan elbiseler, vücudu orantılı olanlar için iyi durur. Giysi vücudu örtmelidir. Ne dar ne bol olmalıdır.
 Şıklığın tamamlanmasında ayakkabıların çok önemli bir rolü vardır. Erkekler klasik giyimde bağcıklı, sade, yanda ufak tokalı ayakkabıları tercih ederlerken, kadınlar düz, sade ayakkabıların az topuklu olanlarını tercih ederler. İnce bantlı, ince uzun topuklu ayakkabılar bir kadını son derece seksi gösterir. (Bütün vücudumuzun yükünü çeken ayaklarımızın rahat etmesi çok önemlidir. Çok yüksek topuklu ayakkabılar her ne kadar seksi gösterse de ayak sağlığı için çok zararlıdır. Bu tip ayakkabıların diz ve bilek eklem yerlerini bozduğu ve sağlığınızla oynadığı artık çok iyi bilinmektedir.) Ama kadınsı görünmek ve ince, uzun bacaklı kadın havasını da bunlardan daha iyi hiçbir stile ayakkabı vermemekte. Onun için bunları gerekli gece toplantılarında fazla ayakta kalmamak, fazla yürümemek şartıyla giyebilirsiniz. Günlük iş ayakkabısı olarak da en fazla 3-5 santim topuklu ya da topuksuz olan ayakkabılar tercih edilmelidir.
Spor ayakkabılar yalnızca spor yaparken giyilmelidir! Bu tür ayakkabılar da taban çökmesi, ayağın yayılıp taraklı olması gibi sorunlar yaratabilirler. Ayrıca ayağı terlettiklerinden mantar oluşumunu hızlandırırlar. Ve normal giyimle giyildiklerinde çok komik ^kırmaktadırlar.
İnce burunlu ayakkabılar parmakları çarpıtıp kemik çıkması gibi ortopedik bozukluklar yaptığı gibi parmak kramplarına da davetiye çıkarırlar. Hatta kan dolaşımını aksattıkları için varislere bile sebebiyet verebilirler. Bu nedenle, parmaklarınızı sıkıştıran, itiştiren, ayak sağlığıyla oynayan dar burunlu ayakkabıları almayın. Ayak baş parmağınızın kemiği asla ayakkabıda açıkta kalmamalıdır yoksa oradan kemik çıkması gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.
Ayakkabının derisi yumuşak ve esnek olmalıdır, yoksa nasır yapar.
Eve geldiğinizde mutlaka ayakkabılarınızı çıkarın ve arkası açık bir terlik giyin. Ayağınızdaki kan dolaşımı bu şekilde rahatlar ve kanın kalp tarafından emilmesi ve pompalanması daha kolay olur. Aynı zamanda evinizde de sterilliği korumuş olursunuz.
Yazın, sıcak havalarda ayaklarınızın terlememesi ve dolayısıyla mantar oluşmaması için hava delikleri bol olan ayakkabılar veya sandaletler kullanın.
Erkeklerde çoraplar ayakkabı ve pantolonun rengine uygun olmalıdır. Kadınlarda ise ten rengi, koyu renk giysilerde de elbisenin rengine uygun veya siyah çoraplar giyilebilir. Çoraplar gergin durmalı, ayak bileğine yığılmamalıdır. Varis oluşmaması ve kan dolaşımının rahat olması için külotlu çoraplar tercih edilmelidir. Varisi olanlar için de özel varis çorapları satılmaktadır. Ayakta durmak da varis yapabilir. Onun için ya yürümeyi, ya oturmayı tercih edin.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencgelisim.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar