GERİLİMİ AZALTMAK

GERİLİMİ AZALTMAK
Dolayısıyla karizmanızı artırmak için, söz konusu özel "hava kabarcığı" sorunuyla nasıl başa çıkacaksınız? Mekânı bağlantıyı artırmanızı desteklemesi için nasıl kullanabilirsiniz? Kendi alanınızı korurken diğerlerininkini de istila etmekten nasıl kaçınırsınız?
Başlangıçta, yeni bir kişiyle görüştüğünüzde, sosyal bir mesafe yerleştirerek (120 ile360 cm) en iyi ilişkiyi sağlarsınız ve sonra ilişki geliştikçe yavaş yavaş bir kişisel mesafeye (120 ile 360 cm) ilerlersiniz.
Fazla hızlı ilerlemekten kaçının -bu gerilimi artırır - ya da fazla yavaş, çünkü bu da sizin soğuk ve mesafeli görünmenize yol açar.
Eğer kendinizi tehdit altında hissediyorsanız, karşınızdaki kişi daha kabul edilebilir bir bölgede olana dek sadece oradan uzaklaşabilirsiniz. Bu bölgeyi genişletmek için diğer taktikler göz temasından kaçınmak ya da siz ve diğer kişi arasında bir nesne koymayı içerir.
Siz şahsen kendi mesafe duygunuzun yaratabileceği herhangi olumsuz bir tepkiye karşı uyanık olun. Pek çoğumuz için gerçekten bir fikri öne sürdüğümüzde öne eğilmek, hızlı konuşmak ve daha çok hareket etmek doğaldır. Heyecan yaratma çabamızda hatta ayağa kalkabilir ve diğer kişiye doğru yönelebiliriz. Eğer bu sizin doğal eğiliminiz ise bu iyidir Bu şüphesiz sizin cüretinizi çağrıştıracaktır ve -eğer diğer kişi de "temasa eğilimli" bir kişiyse olasılıkla karizmanızı vurgulayacaksınız.
Fakat eğer değilse, siz fazla atılgan ve korkutucu görünebilirsiniz.Dolayısıyla yine nasıl bir etki yarattığınıza dair uyanık olun ve nasıl algılandığınızı fark edene dek fazla abartılı davranmayın.                              
Mesafe her ne olursa olsun, beden dili de konuşma sırasında uygun olmalıdır. Ayakta durmak ya da oturan birinin üstünden eğilmek güçlü olma mesajını iletir fakat bu oturan kişi için çekince yaratabilir. Öte yandan, geriye yaslanmak ve çok fazla rahat görünmek de bir üstünlük duygusunu ya da bir önemseme eksikliğini yaratabilir ve yine olası olumsuz bir tepkiye yol açabilir.
İyi bir karşılıklı ilişkide her iki taraf da söz konusu alana saygı duyar ve bunu etkin biçimde kullanır. Bunun net sonucu ise daha fazla dikkat, daha fazla güven, daha iyi iletişim ve başarılı bir ilişki için daha iyi bir şanstır.
KAYNAK

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :gerilim - gerilimi azaltmak -

Yorumlar