Gereğinden Fazla Koruyucu Olmayın.

Gereğinden Fazla Koruyucu  Olmayın.
Hiçbirimiz sevdiğimiz birinin zarar görmesini, üzülmesini istemeyiz, fakat kendi hayatlarını idare etmelerine de izin vermeliyiz. Onların istediklerini yapmayı önlemek için zamanımızı sıkılmakla ve endişe etmekle geçirmek başlı başına bir tehlikedir ve zamanımızı hep bu şekilde geçirmeye mahkûm oluruz.
Her işte bir tehlike payı vardır.
Bazı insanlar kendilerinin, sevdiklerinin ve çocuklarının karşılaşabilecekleri olası tehlikeleri düşünüp korkuya kapılırlar. Fakat şu gerçeği de unutmayın: son yedi yıl içinde cinayete kurban gitme korkusu çarpıcı bir şekilde artarken, aslında işlenen cinayet oranında düşüş olmuştur.
İnsanlar en az endişe duyacakları olaylardan daha fazla korkar olmuşlardır. Franklin Roosevelt bir keresinde şöyle demişti: Asıl tehlikede budur. Korku, korkulan şeyden çok daha kötü olabilir.
Korktuğumuz için evden dışarı çıkmamamız veya çocukları spor yapmaktan alıkoymak ya da başka şeylerden kaçınmak olası bir tehlike için çözüm değildir. Bu sadece farklı bir korkudur. Akla uygun, makul kararlar vermeye ihtiyaç duyarken yaşamı değerli yapan şeyleri de dikkate almalıyız, bunları da göz önünde tutmalıyız.
Binlerce aile arasında yapılan araştırmalar, aşırı koruyucu davranmanın olumsuzluk yarattığını zamanın çoğunu merakla, endişeyle geçirmenin genelde aşırı strese yol açtığını ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, fazla koruyucu olmak insanları memnun ve tatmin etmediği gibi, onlara rahatlık da sağlamıyor.                                                            
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :koruyucu - aile - sevgi -

Yorumlar