Gerçek Hayattan Bir Alıntı‎

Gerçek Hayattan Bir Alıntı‎ - Üç ihtiyar
Bir kadın evinden çıktığında bahçede bembeyaz sakallan göğüslerine dek inen üç yaşlı adamın oturduğunu gördü. Adamları tanımıyordu, içinden onların fakir ve aç olabilecekleri düşüncesi geçti:
"Sizi tanımıyorum, ama aç olmalısınız. Lütfen içeri buyrun, size yiyecek bir şeyler ikram edeyim."
"Evin erkeği içerde mi?" diye sordu yaşlılar.
"Hayır, evde değil."
"O zaman içeri giremeyiz." Bunu söyledikten sonra bahçede oturmaya devam ettiler.
Akşam kocası eve geldiğinde, kadın olan biteni ona anlattı. Bunun üzerine, adam eşine ihtiyarlan eve davet etmesini söyledi. Kadın bahçeye çıkıp, hâlâ orada bekleyen sevimli ihtiyarlara "Buyrun, içeri gelin. Bakın eşim de evde" diye seslendi.
Ama ihtiyarların cevabı biraz şaşırtıcıydı:
"Biz hep birlikte bir eve girmeyiz!"
"Neden?" diye sordu kadın.
ihtiyarlardan birisi açıkladı. Arkadaşlarından birine işaret ederek "Onun adı Zenginlik" dedi. Sonra diğerini gösterip "Onunki de Mutluluk" deyip ekledi: "Benimki ise Kanaat. Şimdi içeri girip eşinle konuşun ve evinizde hangimizi istediğinize karar verin."
Kadın eve girdi ve kendisine söylenenleri ona aktardı. Adam mutluluktan uçacaktı. "Aman ne kadar güzel! Bu ihtiyarlan Allah gönderdi bize. Hemen Zenginlik'i içeri buyur edelim. Evimizi hazinelerle doldursun.!"
Kansı biraz daha duygusal yaklaşarak "Ama sevgilim!" diye itiraz etti. "Neden Mutluluk'u davet etmiyoruz?"
Onlar tatlı tatlı tartışırken, araya aklıbaşında genç kızla-n girdi. Bir taraftan pencereden ihtiyarlan-seyrederken, diğer taraftan "Bence" dedi, "en iyisi Kanaat'i eve almak. Çünkü bu zamanda en az bulunan şeyi getirecek bize o."
Biraz düşündükten sonra, anne-baba da kızlarının fikrini benimsediler. Ve kadın dışarı çıkıp ihtiyarlara seslendi:
"Hanginiz Kanaat'ti? Lütfen o buyursun ve misafirimiz olsun."
Kanaat kalktı ve eve doğru yürümeye başladı. O sırada, diğer iki ihtiyar da ayağa kalkıp onu izlemeye başladılar. Şaşıran kadın Mutluluk ve Zenginlik'e sordu:
"Ben sadece Kanaat'i davet etmiştim. Siz neden geliyorsunuz?"
Yaşlı adamlar cevap verdiler:
"Eğer Mutluluk ya da Zenginlik'i davet etmiş olsaydınız, diğer ikimiz dışarda bekleyecektik, ama Kanaat'i davet ettiğiniz için biz de geliyoruz. Çünkü o nereye giderse biz de oraya gideriz. Nerede kanaat varsa, orada zenginlik ve mutluluk vardır. Kanaat bitmez tükenmez bir hazine olduğu gibi, mutluluğun da ana kaynağıdır."
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com


 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hayat - hayat hikayeleri - hayattan hikayeler -

Yorumlar