GENÇ ÖĞRENCİ EYLÜL SAYISI ÇIKTI

Haydi Baltaları Bilemeye!
Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş. İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.
 
Sonuç:
İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam öfkelenmiş:
-Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne?
İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş:
-Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.
Kendimizi geliştirmek, baltamızı bilemektir. Kendimize zaman ayırıp, yaşamımızı objektif bir bakışla gözden geçirmektir. Zayıf bulduğumuz alanlarımızı geliştirmek için çaba göstermektir.  
Yaşam durmaz. Her anınızı çalışarak geçirmek sizi bir yere kadar götürür ama bu çalışma akılcı ve yerinde olursa zirveye ulaşmanız kaçınılmazdır. Durup dinlenme zamanı geçti, şimdi baltaları bileme zamanı, yarın da ağaçları kesmeye başlamış olacaksınız.
Yaşam, büyümek, gelişmek, değişmek, hedeflere ulaşmaya devam etmektir. Durağan bir hayat yoktur sadece değişimi yakalayan esnek ve başarılı hayatlar daha değerlidir. İşte bunun farkındalığıyla ulaşmak istediğimiz o zamana kadar ilerleyerek, büyümeye devam etmeliyiz. Her alanda değişimi ve gelişimi yakalamalısınız…
Değişebilirsiniz, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, hatta hedeflediğiniz her şeyi elde edebilirsiniz. Başkaları yaptıysa, siz de yapabilirsiniz. Yaşamınızı değiştirme potansiyeline sahipsiniz. Eğer bunları istiyorsanız, haydi baltaları bilemeye. Tatil bitti, şimdi hazırlık zamanı…

 
Cemal Kondu Editör

Eylül 2009 - Sayı 24

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar