GELECEK YARATMAK - NLP TEKNİKLERİ

Amaçsızlığa Karşı Çözüm (Kesin bir hedef saptama) NLP Alıştırması
1-  Sahneyi Kurun. Yarın nerede olacağınızı düşünün; sahneyi zihninizde resmedin. Neye benzediğini, renklerini fark edin, onu bütün detaylarıyla resimleyin. Geleceğin bu görüntüsü, içsel sinema salonunuzun belirli bir bölgesinde belirmektedir. Kurduğunuz içsel üç boyutlu sinema salonunuzu fark edin; sesleri ve görüntüleri olsun. Kendinizi sahneye bile yerleştirebilirsiniz.
 
 
2-  Kendinizi Gelecekte, Seçmiş Olduğunuz Rolü Oynarken Görün.  Şimdi, bu içsel, zihinsel sinema salonunuzda kendinizi canlı bir şekilde gelecekte, bu hedefe ulaşırken görün. Gelecek hemen sanki oracıktaymış gibi yakın, parlak ve renkli. Bir zaman aralığı ve çizgisi boyunca kendinizi belirli bir hedefe ulaşırken görün. Görüntü çok hoş bir biçimde belirirken bütün detayları izleyip dinleyin.
 
 
3- Hedeflerinizi Düzgün Kurun. Kendinizi, o rolü olağandışı bir şekilde gerçekleştirirken görmekteyken, aşağıdaki altı hedef koşulunun üzerinden teker teker geçin ve hedefinizin düzgün kurulmuş olduğundan emin olun.
 
G Gördüğünüz hedef olumlu; neyin yapılacağını ifade ediyor, neden kaçınılacağını değil.
 
 
G Hedefi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Bu bir "istek", "zorunluluk" değil.
 
G Onu yapan sizsiniz, başkası değil.
 
D Onu yapabilirsiniz, gerçekleştirilmesi imkansız bir şey değil.
 
G Hedef belirli bir şey, genel değil.
 
Q Hedef çevrenizi destekliyor. Hedefin yaratabileceği sonuçları tahmin edebiliyor ve bu başarıdan etkilenenler için olumlu olduğundan emin olabiliyorsunuz.
 
4- Görüntünüzü Karşı Konulmaz Kılın. Kendinizi gelecekte o hedefe ulaşmış olarak görürken imgelerinizdeki çeşit çeşit görsel özel efekti kullanın. Zihninizin ve vücudunuzun içsel işleyişini görmek için X ışını kullanabilirsiniz. Orada tadını çıkardığınız ruh hallerini temsil etmek için belirli renkler kullanabilirsiniz. Farklı şeylerin gerçekleşmesini ve o hedefle bağlantılı olan değişik durumları ya da zamanları görmek için birden fazla ekran kullanabilirsiniz. Hedefi parlak bir canlılık içinde görün ve üç boyutunun
 farkına varın. Hedefinize ulaşma anınızı büyük ve yakın, enerjik ve karşı konulamaz bir hale getirirken bir yandan da vücudunuzu ve duygularınızı hissedin. Biraz zaman ayırın ve bu görüntünün (yarattığınız, yönettiğiniz ve olmakta olduğunuz bu başyapıtın) zevkini çıkarın.
 
 
5- Ona Giden Yolu Fark Edin. Neyin elde edildiğine ve ne kadar çekici olduğuna (sizi kendine çektiğine) dikkat edin. Şimdi, şu andan belirli olan o geleceğe giden belirli bir yol olduğuna dikkat edin. Bu, zamanın içinden geçen bir yol gibidir.
 

Ve Amaç belirleyip motivasyon sağlayarak, göstereceğiniz çabaların ve zorlukların üstesinden gelebilmeniz mümkün. Yeter ki isteyin ve kendinizi ikna edin. Kendimizi ikna edemezsek kimseyi edemeyiz. Şimdi harekete geçme zamanı. Hem de vakit kaybetmeden. En kötü başlangıç, hiç başlamamış olmaktan iyidir. İhtiyaç duyduğumuz desteği hep çevreden bekleriz. Oysa en büyük destek sağlayıcısı "kendimiziz." Çevrenin olumlu olan eleştirisini de kullanarak, ancak olumsuz eleştirilere de kulak verip onu kendinize göre yorumlayıp motive edici bir hale getirmek için zihin süzgecinden geçirin.
 
 
Şimdi, son olarak size bir soru sormak ve bu soruyu iyice değerlendirerek kendi yanıtınızı vermenizi istiyorum:
 
 
Eğer kesininde başarısız olmayacağınızı bilseydiniz ne yapardınız?
 

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : nlp teknikleri - özgüven geliştirme teknikleri - nöro lengüistik programlama nlp - türk usulü nlp - nlp merkezleri -

Yorumlar