Geçmiş ve gelecek

Geçmiş Ve Gelecek
Geçmiş olarak düşünülen şey, şimdinin zihindeki izleridir. Geçmişteki acı bir olayı düşünmek yeniden o acıyı yaşamaktır. Geleceği hayal etmek şimdiden uzaklaşmaktır. Geçmişi ve geleceği düşünmek, şimdiden çalmaktır. Dün ve yarın bugününüzü çalmasın. Yarın, zaten gelince yaşanacak... O halde şimdinin gereklerini yerine getirilmesi geleceğin de iyi olmasını sağlayacak. Yaşanılan anın güzel yaşanması, tadına varılarak dolu dolu yaşanması gerekir.                         '
Bizim için en önemli zaman şimdiki zamandır. En önemli yer, şimdi bulunduğumuz yerdir. En önemli kişi, şu anda konuştuğumuz kişidir. Herkes, yaşadığı anın tadını çıkarabilir. Olumsuz olaylar artık geçmişte kaldı. Onlara takılıp kalırsak, aynı olayları sürekli yaşarız.  Yanlış  geride kalmıştır, yeniden yaşanıp düzeltilemez. Ancak ondan gelecek için dersler çıkarabiliriz. Hayatı dolu dolu yaşamak ‘şimdiyi’ yaşamaktan geçiyor. Bizim için her şey şu anda vardır. Bu anın dışında bir şey yoktur. Gelecek geldiği zaman yaşanacaktır. Gelecek için şimdiyi feda edemez, şimdinin mutluluklarından vazgeçemezsiniz. Geleceği düşünün, gelecek için hazırlanın, planlar yapın, ancak mutluluğu yarına bırakmayın. Asla mutluluğu ertelemeyin.
Yaşadığımız dünyada, hiç kimsenin yarma çıkmaya garantisi yoktur. Bizim sahip olduğumuz ve kontrol edebileceğimiz zaman, içinde bulunduğumuz zamandır. Zihnimizi yaşadığımız zamana verirsek içimizde korku kalmaz. Bütün dikkatinizi ve gözünüzü ileriye değil, bulunduğunuz ana çevirin, çünkü hayat yaşadığınız anda saklıdır. Tolstoy der ki, ‘Size acı çektiren yapamadıklarınızda.’
Hayat geriye adun atmaz, dünle ilgilenmez. Hiçbir günün doğuşu bizi, bir gün batışının   . bıraktığı yerde aramaz.   Halil Cibran
Bugün, ne geçmişte yaşanan olayların peşine düşün ne de yaşanmamış olan geleceğin kaygısını taşıyın. Şimdiki zamandan uzaklaşmak, bir yönüyle kendinden uzaklaşmaktır.            
Hayatı anlamlı kılmanın yolu, bulunulan ortama ve yapılan işe odaklanmaktan geçer. Bu yoldan uzaklaşmak, daima başarısızlık ve acı getirir. Yapacağımız iş, istemediğimiz bir olay olmuşsa, olayı kabullenmektir. Değiştirmeye gücümüz yetiyorsa değiştirelim. Gücümüz yetmiyorsa, olduğu gibi kabullenelim.
İnsan şimdiki anı ne kadar çok onurlandırır, olduğu gibi kabul ederse, acıdan o derece kurtulur. Anı yaşamak, içinde bulunduğumuz ortamda, kendimize ve çevrenize odaklanarak, yaşantınızı anlamlı bulmak ve anlamlı bulduğunuzu ifade etmekten sevinç duymaktır.
Unutmayalım ki, geçmişe ve geleceğe de bakmamız gerekir. Ancak, korku ve üzüntü duyarak değil. Geçmişe, yaşanmış tecrübelerden ders almak için, geleceğe de, o zaman ve o yerde yapacaklarımıza hazırlanmak için bakacağız.
Yaptığımız iş, bizim için çok önemlidir. Kitap okuyorsak, sohbet ediyorsak, en önemli işimiz o olmalıdır. Onun dışında bir şey yoktur. Bir insanla konuşuyorsak, onunla birlikteyiz. Onunla birlikte olmaktan sevinç duymalıyız. Onunla konuşurken, başka şeyler düşünürsek o anın dışına çıkmış ve anı yaşamamış oluruz.
Anı yaşama, olumlu duyguları ve coşkuyu alevlendirdiği için, enerjinin ve zamanın verimli alanlara yönelmesini sağlıyor. Şimdiyi yaşama alışkanlığı kazanmak için çaba göstermeliyiz.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :mutluluk - mutlu - mutluluk nedir -

Yorumlar