Ev İşlerinde Bir Düzen Geliştirin

Ev İşlerinde Bir Düzen Geliştirin.
Çoğu zaman yapılması gereken ev işlerinden bunaldığımızı hissederiz. Mutfağı temizleriz, sonra oturma odasının süpürülmesi gerekir, bahçedeki otlar biçilecektir ve sırada bekleyen daha bir yığın iş vardır. Tüm bu işleri yapmak için akla uygun, mantıklı bir program yapın. Sonu gelmeyen ev işleriyle karşı karşıya kalmak yerine, yapacağınız işleri günlere ayırın ve bunun bir listesini yapın. Böyle bir düzen oluşturursanız, bir işin ardından hangi işi yapacağınızı merak etmez, düşünmezsiniz.
Ernie öğretmendi. Mesleğini çok sevdiği halde, sık sık inşaatçı olmayı da çok istediğini söylerdi. İyi de, inşaat yapmanın güze! olan tarafı neydi? Ernie inşaat işçilerinin bir düzen içinde çalışmalarına hayrandı. İşe temel atmayla başlanıyor, sonra duvarlar örülüyor, ardından çatı kuruluyor ve döşeme yapılıyordu. Önemli olan sadece işlerin sırasıyla yapılması değil, inşaatçıların yaptıkları işlerde ilerleme kaydettiklerini görmeleriydi. İstedikleri anda tamamladıkları işi hemen görebiliyorlardı.
Ernie öğrencilerine bir görev üstlendiklerinde, özellikle de tekrarlanan okul ödevlerinde veya ev işlerinde inşaatçıları taklit etmelerini öneriyordu. Yapılması gereken işleri sıraya koymalıyız. Aksi halde bir işi yapmaya kalkıştığımızda ilgimiz bir başka tarafa yönelir ve çevremize baktığımızda, hiçbir işi doğru dürüst tamamlamadığımızı hissederiz. Oysa yapılacak işlere inşaatçılar gibi yaklaşırsak başladığımız işi bitirip bir diğerine başlayabiliriz,.
Aileler arasında yapılan bir araştırma, ev işlerindeki düzenliliğin insanın günlük hayatında tatmin’ olmasın! yüzde S oranında artırdığını göstermiştir.                   
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :ev - ev işleri - tamizlik -

Yorumlar