ETKİLİ DİNLEME

ETKİLİ DİNLEME
İyi bir dinleyici olamamak beş temel nedene dayanır.
İlki, dinlemek çaba gerektirir. Tıpkı belirttiğim gibi, bu sadece sessiz kalmaktan fazlasıdır. Bu gerçekten diğer kişiye yoğunlaşmak demektir. Aktif bir dinleyicide artan kan basıncı, daha yüksek nabız atışı ev daha fazla terleme görülür. Bu denli çaba gerektirdiği için de birçok insan sadece dinlememeyi yeğler.
İkincisi, Günümüzde dikkatimizi cezbetmek için radyo, TV, filmler, bilgisayar, kitaplar ve dergiler vs. rekabet eder. Tüm bu gelen uyarıcılarla, uygunsuz gördüğümüz bilgileri dışarda bırakmayı öğrendik. Ne yazık ki, önemli olan şeyleri de dışarıda bırakıyoruz.
İşte iyi bir dinledi olmamanın üçüncü bir sebebi daha: Diğer kişinin ne söyleyeceğini zaten bildiğimizi düşünürüz. Daha en başından tam bir anlayışa sahip olduğumuzu farz ederiz dolayısıyla konuşmaya hemen dalar ve müdahale ederiz, insanları duymak için gerekli zamanı tanımayız.
Dördüncü sebep ise hız uçurumuyla ilgilidir - ne kadar hızlı konuştuğumuz ve ne kadar hızlı dinlediğimiz arasındaki fark -Ortalama bir kişi dakikada yaklaşık 135 ila 175 kelime konuşur fakat dakikada 400 ila 500 kelime anlar. İyi dinlemeyen bir kişi için bu sonuçlara atlamak, rüyalara dalmak, bir yanıt planlamak ya da konuşmacıyla zihninde tartışmak için oldukça çok zaman demektir. En azından zayıf dinleyiciler zamanlarını bu şekilde harcar.
 Ve iyi dinlememenin beşinci sebebi de bunu nasıl yapacağımızı bilmemektir. Bizler konuşmak, okumak ya da yazmaktan daha fazla dinleriz. Fakat bahse girerim dinlemek hususunda hiçbir kursa gitmediniz, gittiniz mi?
Dinlemenin iletişimin en ihmal edilen ve en az anlaşılan yönü olduğunu düşünüyorum. Ve geniş çapta, bu zayıf bağlantı kötü alışkanlıklardan kaynaklanır. Kısaca, bizler dinlemek için eğitilmedik.
Eğitimsiz bir dinleyici bittikten sonra bir konuşmanın olasılıkla sadece %50'sini anlar ve hatırlar. Bu hatırlama oram sadece 48 saat sonra hatta %20' e kadar düşer. Dolayısıyla eğitimsiz bir dinleyicinin birkaç gün" önce yer alan bir konuşmayı hatırlaması her zaman eksik ve genelde de yanlış olacaktır. İnsanların tartışılan konular hakkında nadiren uzlaşmaya varmalarına şaşırmamalı!
KAYNAK

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :dinleme - etkili dinleme - dinleme sanatı -

Yorumlar