Dokuz-Dakika Yöneticisi

Dokuz-Dakika Yöneticisi
Dikkatli attırmasından sonra Henry Mintzberg bize zaten bildiğimiz şeyleri söyledi. Yani gerçekte hiç uygulanamayan kitapların söylediği şeyi... Yöneticiler mantıken 'analiz, plan, karar ve monitör' değillerdir. Bunun yerine iş dünyasının idare edilmesi güç görünen, değişimin ateşle savaşan ürünü insandı. Yönetim kitaplarının bize söylediği gibi büyük zaman dilimleri önemli işlere ayrılmıyor. Bir yöneticinin herhangi bir işe ayırdığı ortalama zaman 9 dakikaydı. Yöneticilerin ne yapmaları gerektiği onların ne yaptıklarından ışık yılı kadar uzaktaydı. İyi eğitimli profesyonel yöneticilerin objektif, analitik karar vermeyle bir şeyleri yönetmenin en mükemmel yöntem olduğu tezi geçerliydi ve bu da sol beyin düşünme sisteminin ifade ettiği şeydi.
 Şimdi tüm bunlar çok iyi biliniyor ve sorumluluk daha geniş alana yayılıyor. Tom Peters en çok satan 'Thri-ving on Chaos' (Kaosa İyi Gelir) adlı kitabıyla Amerikan iş dünyasında çok önemli bir atak yaptı. Ekonomik olaylar Atlantikin iki yakasında farklı sebepler getirse de hiçbir Avrupalı araştırmacı İngiltere'nin benzer yönetimsel sorunlardan şikayetçi olmadığını iddia edemez. İktisat fakülteleri durmadan çalışıyor. Ne w York Times'da çıkan bir makale MBA'yi (İş Yönetin:' Master Derecesi) problemin bir parçası olarak görüyor. Çünkü buralarda hala geleneksel bir şekilde sayısal işlemler ve analizler okutuluyor. En doğru teşhisin vizyon, hayal etme ve değişen çevrede yenilikler yapabilme yeteneği yerine, sayılar ve analizlerle uğraşan sol beynin hakimiyeti altındaki eğitim olduğu görülüyor.
Başarılarını ispatlayan ticarî liderler görüşlerini şöyle açıklıyor:
'Sözde profesyonel yöneticiler sağ beyin perspektifinden yoksunlar.'
...dahageniş vizyona ihtiyaçları var.'
'Birçok üst düzey yönetim cesur davranamıyor...'
İş adamlarının büyük çoğunluğu sebeplerin zorbalığından kurtulamadıkları için orijinal düşünceler ortaya koyamıyorlar.'
Birçok üst düzey yönetim teorisyenleri ve uygulayıcıları ve hatta iktisat fakülteleri organizasyonuna dayalı öğretim sistemi olan MBA'ların değiştirilmesi gerektiğini yani, aynı hikayeyi söylemeye başladılar. Bütün bunlar yeni tip yöneticinin habercileridir.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :lider - liderlik - yönetmek - yenetilmek -

Yorumlar