Depresyon

Depresyon kelimesi, ruhsal çöküntü anlamına gelir. Bitkin, dertli, kederli, cesareti karılmış, donuklaşmış, durgunlaşmış gibi karşılıklar için kullanılmaktadır.
Ancak hastalık olarak depresyon, mizacın elemli ve kederli olduğu bir tablodur. Depresyon yaşayan kişiler, en az iki hafta boyunca devam eden karamsarlık, iştahsızlık, sıkıntı ve kederden şikayet ederler. Bu duyguların gün boyu aynı yoğunlukta olması gerekmez. Bazı kişiler sabah sıkıntılı uyanıp, akşamüstüne doğru kendilerini daha iyi hissedebilirler. Bazen de gündüz nispeten daha iyidir, ancak hava kararınca moral bozukluğu, endişe ve korku ortaya çıkabilir.
 
Depresyondaki kişi sıkıntılıdır, neşesiz ve kederlidir. Eğlence ortamlarında bile rahatlayamaz.
 
Depresyon, normal üzüntü ve kederden ayrıdır
Çalıştığı işten ayrılmak zorunda kalmak, önemli gördüğü bir hedefe ulaşamamak, aldatılmak ve kandırılmak, bir ilişkinin sona ermesi veya sevilen birinin kaybı insana üzüntü ve keder verir. Şiddedi acı veren olaylar karşısında depresyona benzer belirtiler, her insanda olabilir: Kendini üzgün ve boşlukta hisseder, kolayca ağlar, uyumakta güçlük çeker, iştahı kapanabilir.
Ama bu keder hali depresyondan farklıdır. Keder, aktif bir durumdur; depresyon ise pasiftir. Kederli kişi, keder veren bir olay sonucunda böyle olur. Sarsılır, üzülür, öfkelenir, ama bu halet-i ruhiye uzun sürmez. Üzüntü ve keder, makul bir zaman içinde tamamen düzelir, kişi normal haline döner.
Ancak depresyon uzun sürer ve kişinin görevlerini yerine getirmesini bozar. Ciddi ve acı veren bir hastalıktır. Zevk aldığı pek çok şeye karşı ilgisini kaybedebilir, sürekli bir endişe kişiyi kaplar. Düşüncelerde yavaşlama, dikkatinde zayıflama ortaya çıkabilir.
 
* Hüzün kısa sürer. Depresyon uzun sürdüğü gibi kendini bıraktıkça enerji düşer ve kötü duygular yoğunlaşır.
Kısacası çökkün (depresif) mizaç günlerdir sürüyorsa, günlük fonksiyonlarımızı bozuyorsa ve ileride sayacağımız depresyon belirtileri ortaya çıkıyorsa muhakkak tedavi yoluna gitmemiz gerekir. Bunun için psikiyatri uzmanından yardım almalıyız.
Üzüntü ile depresyonun başlıca farkları
> Keder ve üzüntü halinde ferahlık veren duygular (ağlama, hıçkırık) söz konusudur. Halbuki depresyonda ağlama sathidir, kişiyi rahatlatmaz ve kişi kolayca ağlayamaz.
> Hüzünde duygu ve davranışlar çok acı ve derindedir, yürek sızlar. Depresyonda duygular suskundur, bulanık hisler hakimdir.
> Üzüntüde kişi az da olsa güler, normal davranışlar da gösterir. Depresyonda nükte ve şaka azalır, hasta hep neşesizdir.
> Hüzünde hareketler normaldir. Depresyonda durgunluk ve hareketlerde yavaşlama vardır.
> Hüzünde kendine saygı kaybedilmedi-ği halde depresyonda kaybedilir.
> Üzüntüde kendinden ve başkalarından uzaklaşılma olmaz, aksine kişi yakınlık arar. Depresyonda ise kendinden ve çevresinden uzaklaşılır.
> Hüzünde enerji eksilmez. Depresyonda enerji azalır, kişide güç kalmaz.
 Depresyonlu kişi kalabalıkta bile kendini yalnız hisseder.

 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar