Dengeleme

Dengeleme;Vazgeçmeme veya yığma tavrını seçtiğinizde hayatınız dengeden çıkabilir. Üzerinize giderek daha çok iş alırsınız ve bir de bakarsınız ki ailenizle yabancılaşmışsınız. Ofisinizde işleri yaparken eski yöntem ve prosedürlere bağlı kalırsınız ve birden fark edersiniz ki bugünle bağlantınızı yitirmiş ve almayı umduğunuz terfiyi kaçırmışsınız.
Denge çok nazik ve devamlı gözetilmesi gereken bir süreçtir. Eğer dengenizi bozarsanız fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal açıdan belli bedeller ödemek zorunda kalırsınız. Vücut doğal olarak denge halindedir. Bu denge bozulduğu zaman vücut kendini yeniden düzenleyerek yeni duruma uyum sağlar. Birinci Bölüm'de öğrendiğiniz gibi bu uyum, kendisini birtakım belirtiler şeklinde gösterir. Kendinizde bazı belirtiler gözlemliyorsanız, vücudunuzun sizinle iletişim kurarak, dengede olmadığını söylemeye çalıştığı sonucuna varabilirsiniz. Eğer bu mesajı dikkate alırsanız vücudunuzun dengesini bulması için çaba gösterirsiniz ve dolayısıyla stresinizi azaltmış olursunuz.
Zaman zaman yalnız kalmak dengenizi bulmanıza yardım eder. Bu, vücudunuzu, zorunlu kalmadan önce kendi seçiminizle dinlenme sürecine almaktır. Yalnız kalmak suretiyle, kendi içinizde, ihtiyaç duyduğunuz her zaman sığınabileceğiniz sakin bir mekan kurmayı öğrenirsiniz. O anki bütün baskı ve stresi arkada bırakarak, yapmanız gerekenleri düşünebileceğiniz iç dünyanıza çekilirsiniz. Beşinci Bölüm de, bu şekilde yalnız kalmak için bazı yöntemler tarif edeceğiz. Bunu sağlayamazsanız, DKBY metodunu kullanarak stresinizi yönetmek yerine, strese tepki göstermek, kaçmak veya mücadele etmek gibi yanlış yollara yönelirsiniz.
Yalnız kalmaya zaman ayırarak kendinizi daha iyi tanıma imkanı elde edersiniz. Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz veya istediğiniz şeylerle, başkalarının sizden beklediği şeyleri birbirinden ayırt etme fırsatı bulursunuz. Değer verdiğiniz şeyler hakkındaki fikirlerinizi netleştirerek, kendi hayatınız üzerinde kontrol elde edersiniz. Neyin önemli olduğuna daha rahat karar verirsiniz.
Boş vermek iki türlü fayda sağlar. İlk olarak, artık size stres veren şeylere tutunmak ve bunlara yenilerini eklemekten vazgeçersiniz. Bu size sınırlı enerji ve zamanınızı nerede kullanacağınız, hayatınızda neyin önemli olduğunu netleştireceğiniz yalnızlık anlarını yaşamak için zaman sağlar. İkinci olarak da insanlara, nesnelere, inançlara ve beklentilere bağlandığınızda hissetmeniz mümkün olmayan duygusal özgürlüğü tatma ve bugünü yaşama imkanı verir. Bu süreç, sağlınız ve mutluluğunuz için çok önemli olan hayat dengenizi bulmanızı sağlar. Tükenmeyi önlemenin tek yolu boş vermektir. Var olma potansiyeliniz, boş verme istek ve iradenizle doğrudan ilgilidir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar