Değişime Açık Olmak

Değişime Açık Olmak
Karizmanın şimdi bu denli önemli olmasının bir diğer sebebi bunun değişim çağı olmasıdır: yeni başlangıçlar, kazanma, değiştirmeler, birleşmedir, ayrılmalar, yeni tüzüksel ortamlar ve özellikle iş yaşamında diğer her türlü hızlı, öngörülemez değişiklikler. Ayrıca, şimdi insanlar daha fazla sıklıkla işi değiştirdikleri için, güç peşinde olanlar artık kıdemlilik, kültürel aşinalık ya da hatta teknik becerilere eskisi gibi dayanamazlar. Onlar kişisel güce gerek duyarlar ve bu karşılığında bazen ve kısmen de ne kadar risk almaya hazır oldukları hususunun çevresinde döner.
Örneğin Casey Cowell liseyi bırakmış, iki arkadaşı ve 200 dolarla U.S. Robotics'i kurmuştur. Bu bir şebeke olmadan kurulmuştu. Fakat bu üçlü, bir telefona bağlandığında uzak bir ana çerçeve bilgisayara ulaşacak kaba bir bilgisayar şebeke aracını kurma fikrine sahip oldu. Cowell'm evinde çalışarak, gerekli ürünleri elde birleştirdiler -ki bunlar modem olarak anıldı. Şimdi bir milyar dolarlık şirketin CEO'su olan Cowell, "bu, eğer daha iyisini bilmiyorsanız neler gerçekleştirebileceğinize dair bir kanıttır" diyor. "Eğer sonucun ne olacağını bilmiyorsanız ama güveniyorsanız, siz büyük işler başarabilirsiniz. "
Değişim kaçınılmaz biçimde riski çağrıştırır ve böylece risk etkili olmanın kaçınılmaz bir yan ürünüdür. Karizmatik insanların genelde risk korkusundan yoksun olduklarına inanıyorum; aslında bu tür risklerden hoşlanabilirler. Başarılı olmasalar bile, cesaretleri çoğunlukla karizmalarına eklenir.
Örneği% kuşkusuz yakın zamanların en karizmatik atletlerden biri olan basketbol starı Michael Jordan'ı ele alalım. Kendi çağının en aranan profesyonel oyuncusu olmasına rağmen, takımından ayrılarak bir süre ikinci ligde beysbol oynadı. Bunu büyük liglere taşımadı, fükat milyonlarca fanıyla yollarını ayırmadı ki Birmingham Barons ile başrol olmayan konumunun kendisini daha insancıl kıldığını düşünmüş olabilirler.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :değişim - değişime açık ol - değişim dünyası - değişime açık olun -

Yorumlar