Çocuklarda Ruhsal Sorunlar

Çocuklara yeterli zaman ayıramayıp ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterememek, birtakım sonuçlara yol açabilir; çocuklar bazı davranış bozuklukları veya başka ruhsal sorunlar yaşamaya başlayabilirler.
Birçok insanda, çocuklarda ruhsal sorunlar olmayacağı yönünde bir yanlış inanç olabilir. Maalesef bazı ebeveynler çocuklarının beden sağlığına gösterdikleri özeni, ruhsal sağlığından esirger ya da çocuğun çok belirgin davranış problemleri olduğu halde bunu görmezden gelip yardım almazlar. Oysa "sağlık," ruhsal ve bedensel sağlığın varlığına bağlıdır. Dolayısıyla bedensel sağlığa verilen önemin hiç değilse yarısı çocukların ruh sağlığına da gösterilmelidir.
Ruh sağlığı ile ilgili sorunların aslında yaşanmış tecrübelerin birikintileri olarak algılanması, bizim toplumumuzda "O daha ne yaşadı ki dert, tasa biriktirmiş olsun" gibi kolaycı bir yaklaşıma neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki çocuk, anne baba etkileşiminin tam ortasındaki bir ayna gibi aile içinde yaşanan her şeyi kendi benliğine yansıtır. Üstelik etkileşime çok açık ve direnci az olan yapısıyla çevresinde olan bitenden ciddi anlamda etkilenir. Bunun yanı sıra, artık hiçbir şekilde yadsıyamayacağımız bir gerçek de bazı çocukların doğuştan birtakım ruhsal problemlere yatkınlık taşıdıklarıdır. O nedenle bu konudaki duyarsızlıklar, daha sonraki yıllarda ciddi boyutlu problemlere yol açabilmektedir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogreci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar