ÇOCUĞUNUZA VAKİT AYIRIN

Çocuğunuzla vakit geçirmenizin faydaları... "Kaliteli zaman" nedir, anne babalar olarak çocuğumuzla nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz? Çocuklarla aşırı derecede bir arada bulunmak doğru mudur?
   Yapılan araştırmalar, özellikle ilk beş yılda anne ve babaların çocuklarına vakit ayırmasının onların duygusal gelişimi açısından çok önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle bu yıllarda anne baba ilgisi, çocukların merkezî sinir sisteminin gelişimine çok olumlu katkı sağlar.
   Ancak bu ilginin, anne ve babanın günlük işlerinin yoğunluğunu bir tarafa bırakıp sadece çocuklarına ayırdıkları bir vakitte gösterilmesi gerekir. Oysaki özellikle babaların çocuklara vakit ayırmada zorluk çekmeleri, değişik nedenlerle çocuklarıyla daha az zaman geçirmeleri sık karşılaşılan bir durumdur.
Çocuğunuzla Vakit Geçirmenizin Faydaları
   Çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vakit onun özgüven gelişimi açısından çok önemlidir, çünkü ona vakit ayırmanız kendisine değer verdiğinizi gösterir: "Ben sana vakit ayırıyorum, çünkü sana değer veriyorum."
   Varlığı ile yokluğu hesaba katılmayan ve sanki o evde yokmuş gibi davranılan çocuğun özgüveni dolaylı olarak olumsuz etkilenir. Özellikle çocuk sayısının fazla olduğu ailelerde her çocuğa eşit oranda vakit ayrılması önemlidir. Tek çocuklu veya çocuk sayısının az olduğu ailelerde ise çocuğun yalnız kalıp sıkılacağı göz önüne alınarak, anne babanın çocukla biraz daha fazla zaman geçirmesi gerekebilir.
* Çocuğunuzla geçirdiğiniz vakit, onun stresle daha kolay baş etmesine ve karşısına çıkan zorlukları daha kolay yenmesine yardım eder. Özellikle çocukluktan erişkinlik dönemine kadar anne babasıyla yakın bağları olan ve onlarla yeterli vakit geçiren kişilerin, karşılaştıkları stres durumlarıyla daha kolay başa çıkabildikleri ve çöküntü hissinden daha çabuk sıyrılabildikleri gözlenmiştir.
* Çocuğunuzla geçirdiğiniz vakit, onunla aranızda bir yakınlık sağlamalı ve onun size karşı duygularını daha rahat ifade edebilmesini, dolayısıyla duygu dünyasını daha kolay kavramanızı kolaylaştırmak Aksi halde, çocuğunuz sizden uzak, duygularını gizleyen, içedönük, birçok sorunu olduğu halde bunları paylaşmayan biri haline gelebilir.
"Kaliteli Zaman"
   Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın uzunluğu değil, kalitesi önemlidir. Özellikle çalışan anneler için vakit meselesi, ciddî bir sorundur. Bu yüzden çalışan anneler çocuklarıyla geçirdikleri vaktin kalitesini arttırmalıdırlar. Günlük hayat akışı içerisinde çalışan anneler bir program yapıp günlük işlerini bir düzene oturtabilirlerse, çocuğa ihtiyaç duyduğu kaliteli zamanı ayırabilirler.
Çocukların gelişim özelliklerine göre yeterli kaliteli vakit ayrılmadığı takdirde, çocuklarda birtakım davranış problemleri vakit, onun stresle daha       gelişebilir.   Anne babaların bu noktada önemli bir yanılgısı, çocukları yanlarında iken, onlara vakit ayırdıklarını düşünmeleridir. Gerçek vakit ayırma, yan yana bulunmaktan çok, zamanı "sadece çocuğa" özgü kullanmaktır. Televizyon izlerken ya da bir iş yaparken çocuğun anne babanın yanında bulunması, elbette ki tamamen yalnız olmasından iyi olmakla birlikte, yeterli değildir.
   
Önemle vurgulamak gerekir ki çocuklar onlara sağlanan maddî imkânlarla geçici mutluluklar yaşayabilirler. Ama çocuk için asıl mutluluk, belli zaman dilimlerinde kendisini sevenlerle bir arada bulunmaktır. Yapılan araştırmalar, çocukların anne babalarından aldıkları sevgi ve mutlulukla hayata daha olumlu ve mutlu bakabildiklerini, daha az zarar verici davranışlarda bulunduklarını, insanlara karşı daha sevgi dolu olduklarını, arkadaşlarıyla daha uyumlu geçindiklerini ortaya koymuştur.

Aşırı Vakit Ayırmak da Doğru Değildir

   Bazen de, tam tersine, anne babalar çocuklara o kadar çok vakit ayırırlar ki, çocuklar bunalıp anne babalarına karşı gelirler. Bu aşırı vakit ayırmanın en kötü sonucu, çok aşırı müdahale yüzünden çocuğun yaşına uygun bireysel gelişiminin sekteye uğramasıdır. O bakımdan, anne babalar vakit konusunu çok abartmamalı, çocukları ailenin "tek gündemi" haline getirmemelidir. Unutulmamalıdır ki, çocukların kendi başlarına geçirdikleri zamanın da, onların gelişimine katkısı büyüktür. Bu konuda anahtar kelime, "denge"dir.
   Sonuç olarak, dengeli bir şekilde, çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeniz çok önemlidir. Çünkü çocuğunuz size ne kadar yakın olursa, gelecek yaşamında kötülüklere de o kadar uzak olacak; sizinle bağları ne kadar sağlam olursa, hayatı boyunca karşılaşacağı problemler de o kadar az olacaktır.
 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar