Bu İşin Yapılması Zorunlu mu?

Bu İşin Yapılması Zorunlu mu?Jerome o gün yapması gereken her şeyi yapmasa, en kötü ihtimalle ne olurdu? Komite toplantısı ne derece önemliydi? Hayatî miydi? Toplantıya katılamayacağını bildirse ne değişirdi? Ya yönetim konferansı? Haftalık düzenli bir toplantı mıydı? Katılmasa olur muydu? Yoksa yıllık performans değerlendirmelerinin yapılacağı ve kesinlikle katılması gereken bir toplantı mıydı? Bütçe raporu kime sunulacaktı? Raporun vaktinde tamamlanmamasının sonuçları neler olabilirdi? Rapor, genel müdür yardımcısına sunulacak nihaî bir rapor muydu, yoksa kendisinin bir üstü olan departman müdürüne sunulacak bir ara rapor mu?
Bu sorular sizi, öncelikleriniz hakkında daha net bir görüşe sahip olmaya itecektir. Herhangi bir şeyi yapabilir veya herhangi bir şeye sahip olabilir, fakat maalesef herşeye sahip olamazsınız ve kurumunuz için en değerli şey ne? Her şeyi birden yapmaya çabalamaktan vazgeçtiğiniz anda, çabalarınızı bir noktada odaklamayı başarır ve böylelikle stresinizi azaltabilirsiniz.
Bu güç kazandırıcı soru sizi dışınıza göre değil, içinize göre karar vermeye yöneltecektir. Başka bir deyişle, neyin önemli neyin önemsiz olduğuna kendi fikrinize, kendi değerlerinize göre karar vereceksiniz. Kendinize güveniniz yeterli değilse, davranışlarınızı başkalarının fikirlerine göre yönlendirme eğilimi gösterebilirsiniz. Örneğin, iş arkadaşlarınız mesai saati dışında, önemli olduğuna inandıkları bir toplantıya katılacaklar ve sizin de bu toplantıya katılmanızın kariyeriniz açısından çok önemli olduğunu iddia ediyorlar, fakat belki de siz, onlarla aynı meslekî hedefleri paylaşmıyorsunuz. Bütün gün işte kafanız yoruldu ve biraz spor yapmak istiyorsunuz. Eğer kendinize "Bu işin yapılması zorunlu mu?" diye sorarsanız ve bu soruyu kendi istekleriniz ve değerleriniz çerçevesinde .cevaplarsanız, cevabınız "Hayır." olacaktır, fakat, eğer bu soruyu başkalarını memnun edecek şekilde cevaplamaya çalışırsanız cevabınız "Evet." olabilir ve bu da sizi strese sokabilir.
Bazıları size, zamanınızı verimli kullanarak, yukarıda sözünü ettiğimiz iki işi birden yapmak konusunda öğütler verebilirler, fakat bizim buradaki amacımız verimli olmaktan önce, etkin olabilmektir. Etkin olmak, bir işi daha çok ve daha hızlı yapmadan önce, söz konusu işin yapılmaya değer olup olmadığını belirlemek demektir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar