Bilgisayar Ve Öğrenciler

Siyah puntolarla yazdığımız yukarıdaki başlık bile ileride bu kitabı eline alanlar için şaşırtıcı olacaktır. Geleceğin nesli, bilgisayarda ödev yazmak gibi sıradan bir olayın, geçmişte neden bu kadar önemsendiğini anlamakta zorlanacaktır.
Fakat şunun unutulmamasında yarar vardır. Bundan 20 yıl sonrasından bugünlere (2020'lerden 2002'ye) bakanlar için günümüzdeki kimi imkanlar bir ilkellik gibi görünebileceği gibi, 20201i yıllara yine o tarihten 20 yıl sonrasından (yani 2040'lardan 2020'lere) bakanlar için de 2020'ler bir ilkellik gibi yansıyacaktır.
Bundan sonraki süreçte aradan geçen her 20 yıl, teknolojik yaşam kalitesi bakımından adeta bir çağ farkı gibi insanların önüne çıkacaktır.
Günümüzde küçücük çocuklar bile artık ödevlerini PC ile yapmaya başlamışlardır. Onlar için artık Powerpoint programlarına girmek veya World Wide Web sayfalarında gezinmek, herhangi bir kütüphanede çalışmak kadar kolaydır.
Bilgisayarda ödev yazma konusunda ilginç hizmetler sunan web siteleri de ortaya çıkmış durumdadır. Hangi sınıfta, hangi derste, hangi tür ödevin verildiğini belirleyen çeşitli web siteleri, o ödevleri hazır olarak sitelerde sunmaya başlamışladır. Verilen ödevleri sitelerden kopyalamak veya kendi bilgisayarlarına yüklemek öğrenciler için artık oyun oynamak kadar basit hale gelmiştir.
Öğretmenler tüm bu gelişmeleri göz önünde tutarak bilgi toplumunun nesline yönelik eğitim-öğretim metodları geliştirmelidirler. Bu gelişmelerden uzak kalan öğretmenler öğrencileri karşısında zor durumda kalabilirler.
Çocukların dijital dünyaya alışmalarını çağın gereği olarak kabul eden görüş aslında "yaşamda gerekli bilgilerin" beyinlere doldurulması mantığına dayanmaktadır.
Günümüzde dokuz aylık bebekleri bile bilgisayara alıştırmak için yeni projeler geliştirilmektedir.
"Çocuğum hiçbir şeyden mahrum kalmasın" düşüncesiyle hareket eden anne-babalar, çocuklarını bir an önce sanal âleme teslim ederek çocuklarının en iyi şekilde yetişmesi için gayret sarf etmektedirler.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencgelisim.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar