Beyninizin Yapısı

Beyninizin Yapısı
Beynimiz hakkında ikinci yeni ve önemli bilgi psikolojide Pavlov'un öğrencisi ve izleyicisi olan, Profesör Puotr Anokhin tarafından keşfedildi.
Yüzyıllarca beyin sadece bir buçuk kiloluk gri madde yığını olarak düşünüldü. Mikroskopun keşfiyle beynin dış yüzeyindeki kıvrımların o güne kadar sanıldığından çok daha karmaşık olduğu ve binlerce damar ve sinir yollarından meydana geldiği keşfedildi.
Mikroskoplar geliştikçe bizim de beynin yapısıyla ilgili bilgimiz gelişti. Her beynin, nöron olarak adlandırılan milyonlarca ufacık hücreden meydana geldiği kısa zamanda anlaşıldı. Ondan sonra astronomi dekine benzer bilimsel bir destan oluştu - ölçü aletleri güçlendikçe daha çok keşif yapıldı - bilim adamları her beyin hücresinin minik bir ahtapota benzediğini, merkezi ya da nuvesi olduğunu ve her tarafından farklı yönlere uzanan çok sayıda küçük kolları olduğunu keşfettiler.
Büyüteç yolculuğunda  devam ettikçe bilim adamları    her kolun üzerindeki ahtapotun kollarındaki vantuzlara  
benzer, fakat kolun her tarafında, binlerce ufak çıkıntı olduğunu buldular.
Araştırmanın bu aşamasına geldiklerinde ortalama her beynin gerçekten şaşırtıcı sayıda nöron içerdiğini hesaplamışlardı: 10.000.000.000 !
Bir süre için, beyin hücrelerinin sayısının kişinin göreli zekâsını belirlediği düşünüldü, fakat bu inanç kısa sürede terk edildi çünkü "büyük" beyinleri olan birçok insanın zeki olmadığı, oysa "küçük" beyinleri olan bir çok insanın oldukça zeki olduğu anlaşıldı.
Bilim adamları her beynin 10.000.000.000 beyin hücresi içerdiğini keşfettiler. Bu hücrelerin her biri, çok sayıdaki kollarının üzerinde çok sayıda bağlantı noktası olan, minik bir ahtapota benziyor.
KAYNAK

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Beyninizin Yapısı - beyin - beyin anatomisi - beyin çalışması - beyin işleyişi -

Yorumlar