Besin Artıklarının Vücuttan Atılması

Vücudumuzun beslenmesi ne kadar önemli ise atık maddelerin de vücuttan atılması en az o kadar önemlidir. Besinler sindirildikten sonra artan kısımların düzenli bir şekilde vücuttan atılması gerekir. Yoksa vücut bir çöplük haline gelir. Bu da ihtiyarlama sürecini hızlandırır. Çünkü çürümüş, kokuşmuş, atılmayı bekleyen maddeler kana karışıp sizi devamlı zehirler. Bu da çeşitli hastalıkların oluşmasına, vücudun bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olur. Eğer her gün boşalamıyorsanız, yediklerinizin sırasında veya cinsinde bir bozukluk var demektir. Organlarınızda herhangi bir rahatsızlık yoksa, sağlıklı beslenen bir insan kesinlikle her gün boşalmasını da yapar. Günde 5 defadan fazla çıkıyorsanız ishal, dört gündür çıkamıyorsanaz kabızsınız demektir. Bu sağlıksız durumun mutlaka sona erdirilmesi gerekmektedir.
İshal durumunda; şekersiz, (tatlandırıcı) olabilir. Çay, Türk kahvesi içilip üzerine yarım limonata içilir. Yağsız haşlama pilav, havuç, patates, elma, şeftali yenebilir. Eğer beş kereden fazla boşalım oluyorsa mikrobik bir durum var demektir. Doktoro danışın.
Kabızlık durumunda sabah aç karna kuru üzüm, kayısı, incir (taze ya da kuru) yiyebilirsiniz, üzerine iki bardak oda sıcaklığında su içilmesi de iyi olur. Kahvaltıda kara çay yerine ıhlamır+tarçın çayını balla karıştırıp içmek de yarar sağlar. Sabah kalktıktan sonra aç karna bir yemek kaşığı zeytinyağı içimi de bağırsakların çalışmasında size yardımcı olacaktır, ayrıca sabah kahvaltısında yulaf çorbası da yenirse kabızlığı engelleyici etki yapar. Sabahları içilecek portakal suyu da bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğu gibi C vitamini ihtiyacını da karşıladığından tercih edilmelidir, yalnız yeni sıkılmış olmasına özen gösterin ve on dakika içerisinde vitaminin uçmasına izin vermeden tüketin. Eğer bütün bunları uygulayıp bağırsakların çalışması yine de sağlanamıyorsa karın jimnastiği yapın! Kasların hareketi sayesinde bağırsaklara basınç uygulanacak, onlara hareket kazandıracaktır. Vücut sağlığı açısından da önem taşıyan karın jimnastiği sayesinde karın bölgemizdeki organlann birbirinin içine girmesi, birbirinin üzerine yığılması önlenmiş olacaktır. Karın kaslarının gelişmesiyle midemiz, karın bölgemizdeki organlarımız ve bağırsaklarımız yerli yerinde, birbirinin üzerine yığılmadan, büyük bir rahatlıkla durarak, rahatça çalışacak, işlerini aksatmadan, tam olarak yapabileceklerdir. Hem de vücut görünümü deformasyona uğramamış olacaktır. Her spor karın kaslarını çalıştırmayabilir. Gençlik ve sağlık için karın kasları güçlü olmalı ve vücudun bir torba gibi yığılması önlenmelidir. Aksi takdirde, doyuma ulaşabilmek için gereksiz miktarda yemek tüketmek ihtiyacı da hissedersiniz. Ayrıca, karın kasları güçsüz olduğundan esneme daha fazla olacak ve mide daha çok genişlediği için yeme ihtiyacı daha da artacaktır. Rejim yapmaya kalksanız, aç gezdiğiniz hissi de sizi rahatsız edecektir. Zamanında bu torbaya sahip çıkıp normal boyutlarını kazandırmak ve onu korumak gerekir. Bunun da bir tek çaresi vardır, o da karm jimnastiğidir. Başlangıçta biraz zorlanacaksınız ama yeterli yemekle doyuma ulaştığınızı ve kilo almadığınızı görünce sevinecek, vücut şeklinizi korumaktan dolayı mutluluk duyacaksınız.
DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar