Beklentiler

Beklentiler;İster günlük yapılacaklar listesi oluşturmak, ister uzun vadeli hedefler belirlemek şeklinde olsun, insanlar hayatlarını planlamak için çaba sarf ederler. Planlama, davranışlarınıza yön ve odak kazandıran önemli bir faaliyettir, fakat, bu planlara harfi harfine bağlı kalır ve beklentiye dönüşmelerine göz yumarsanız, kendinizi strese sokarsınız.
Conrad işe, başarmak istediği şeyle ilgili net bir planla geldi. Yapılacaklar listesini bir gece öncesinden hazırlamıştı. İlk yarım saatte planda bir aksama oldu. Sekreteri hasta olduğu için ofiste değildi, bu yüzden postaya vereceği mektupları bekletmesi gerekecekti. Daha sonra bilgisayarı kilitlendi ve bu nedenle, tamamlaması gereken acil bir projeyle ilgili bilgiye erişme imkanını yitirdi. Bu durumda kendisini aşırı gergin ve sıkıntılı hissetmeye başladı.
Conrad'm stresinin sebebi neydi? Hasta sekreteri mi, yoksa bilgisayar mı? Hayır, bunlar sadece beklenmedik olaylardı. Conrad'm stresinin asıl kaynağı, o günkü beklentilerinden vazgeçememesiydi. Beklentilerden vazgeçip o gün için yeni bir plan yapma yerine, beklentilerine sıkı sıkıya sarılmış ve hayal kırıklığına uğramıştı. Stresinin üstesinden gelmek için günün değişen şartlarına ayak uydurması gerekirdi. Oysa beklentilerinin kurbanı olmuştu.
Bazen strese yol açan, sadece sıradan beklentiler olmayabilir. Makul olmayan beklentiler de strese yol açabilir. Örneğin on dakika arayla yapılacak iki toplantı arasında yirmi dakikalık bir yolculuk yapabilir misiniz? Bu makul bir şey değildir, dolayısıyla kendinizi stresli hissedersiniz. Bayramlarda hem bütün gün çalışmayı, hem de ev işleriyle uğraşmayı, dekorasyon, alışveriş ve yemek yapmayı, tebrik kartları yollamayı, eğlenmeyi ve ailenizle baş başa olmayı mı umarsınız? Bu mantıklı bir şey değildir, fakat çoğu insan her bayramda bu tür beklentiler besler. Bu beklentilerin bir kısmından vazgeçin. Sizin için hangilerinin önemli olduğuna karar verin, onlar üzerinde yoğunlaşın ve gerisini bırakın gitsin. Süpermen olmaya çalışmaktan vazgeçin. Herkesi hoşnut etme kaygısı taşımayın; bunun yerine sağlığı ve huzuru seçin.
Kendinizi beklentilerinize bağladığınız zaman, var olanı kabul edebilme yetinizi kaybedersiniz. Gerçeği, planlarınıza uyması, istediğiniz gibi olması için zorlamaya başlarsınız. Kendinizi üzmenin yanında, o anki gerçeğin verebileceği mutluluktan da mahrum kalırsınız. İşte bir örnek:
Rick, St. Louis aktarmalı olarak, Tampa'dan Kansas City'ye uçuyordu. Tam St. Louis'e vardığı sırada, bir kar fırtınası koptu. Bütün uçuşlar önce ertelendi ve daha sonra da iptal edildi. Rick ilk başta, o gün Kansas City'ye ulaşma beklentisine bağlı kaldı ve tedirginlikle monitörleri izlemeye başladı. Bu arada sık sık Kansas Gity'deki müşterisini arayarak gelişmeleri bildiriyordu. Öğlene doğru Rick ve diğer bazı yolcular o gün hiçbir yere uçamayacaklarını anladılar. Bu yüzden uçuş planlarından vazgeçip, şehir merkezine gittiler ve çevreyi dolaşarak, otelde rezervasyon yaptırarak ve kendilerine bir macera bularak çok hoş zaman geçirdiler. Diğer yolcularsa on sekiz saat boyunca yorgun argın, sinirli ve sıkıntılı bir şekilde havaalanında beklediler.
Bir de giderek artan beklentilere tutulabilirsiniz. Herhangi bir başarıdan sonra neler olduğuna hiç dikkat ettiniz mi? Kendinize yenİ Ve çok daha yüksek bir hedef belirleme eğilimine girersiniz. Ve bu yeni hedefe, bir öncekinden çok daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmayı beklersiniz. Kendi üzerinizde oluşturduğunuz bu daha çok, daha iyi, daha çabuk iş isteği sizi strese sürükler. Sınırlarınızı belirlemeli ve kendinize dikkat etmelisiniz. Kendinizden veya toplumdan kaynaklanan ve giderek artan beklentilerin sizi strese sokmasına izin vermeyin.
 Stres yönetimi, esnek olmak ve uyum sağlamak demektir. Bu da gerektiğinde beklentilerinizden vazgeçmek ve planlarınızı duruma göre değiştirmek anlamı taşır.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar