BAŞARISIZLIK VE VAZGEÇME

BAŞARISIZLIK VE VAZGEÇME
Karizmanızı artırma yolunda olasılıkla geri düşüşler ve bazen de kendinizden kuşkulanmalar olacaktır. Sabır ve sebat etmeniz gerekecektir. Fakat amacınıza doğru ilerlemeyi sürdürmek önemlidir.
Minnesota'da kayak yarışında hayatını değiştiren bir deneyim yaşayan bir arkadaşımı anımsadım. Oraya kısa süre önce taşınmıştı.Oradaki kültüre uyum sağlamak için realist olmasa da coşkulu bir çaba ile kayak takımları almış biraz çalışmış ve bir yarışa katılmıştı. Fakat ilk çeyrek milden sonra sıfıra yakın derecede yapamayacağını anlamıştı ve diğer yarışmacıların gerisinde kalmıştı. Çok geçmeden dondurucu bir manzarada yalnızdı, düşünceleri yorgunluk ve yenilgiye yönelmişti.
Başlangıçta birkaç saatte bitirmeyi ummuştu. Fakat soğuk ciğerlerini doldururken ve kollarıyla bacakları yorulduğunda amacından tamamen vaz geçti. Fakat ormanın ortasında yoğun kar içinde olduğundan tek çıkış yolu kayarak buradan çıkmaktı. Dolayısıyla duyduğu acı ve kötümserliği bir yana bırakıp kaymaya devam etti.
Bu şekilde nihayet bir işaretin önüne gelene dek kaydı: Bitirme çizgisi % mil. İnanmadı! Yeniden enerjisini kazandı, son çeyrek mili geçti ve başlangıçtaki amacından fazla uzakta olmadan zamanında bitirdi.
Dostumu bunu sık sık anlatır artık kendi öz kimliğinin bir parçası haline geldi ve gösterdiği dayanıklılık ve nihai zaferinin anısı yaşamın getirdiği diğer zorlukları da aşmasını sağladı. Bundan çıkarılacak ders, eğer ilerlemeye devam ederseniz, vazgeçmeyi reddederseniz, olabildiğince olumlu olmayı sürdürürseniz amacınıza ya da bunun çok yakınına ulaşırsınız.
Öyleyse başarıyı hayal etmekte zorlanıyorsanız bile, ormandaki o karlı yolu yürümeye devam edin. Ve siz daha anlamadan, hayal gücünüzün ötesinde başarıya ulaşacaksınız.
  KAYNAK

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :başarısızlık - basarı - basarısızlık nedir - yetersizlik -

Yorumlar