Antalya Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi

İletişimin çok önemli olduğunu ve hayatımızda ki yerini iyi biliyoruz. ama bazen iletişimde istenilen sonuçları alamıyoruz. Bazen çok fazla eleştiriyor, bazen de olduğu gibi kabul ediyoruz. Peki eleştiri yapılmalı mı yapılmamalı mı? Tabi ki de bu soruya verilecek en iyi cevap sizin eleştirinizin ne denli iyi olduğuna bağlıdır.

Neden ve ne için eleştiriyoruz?  Eleştirimizin potansiyeli yapıcı mı yoksa yıkıcı mı?

Eleştiriye başlamadan önce neden eleştirdiğimizi bilmemiz gerekir. Yapıcı eleştiri yapıyorsak karşımızdakini kırmadan yol gösterici ve hatalarından ders almasını sağlamak için yapmalıyız. Yıkıcı eleştiri ise kişiyi aşağılayıcı ve incitici şekilde hesap sorma şeklinde yapılan eleştiridir. Yıkıcı eleştiri kişinin özgüveninde hasara yol açar ve kişinin kendisine sürekli olumsuz dürtüler göndermesine sebep olur. Eleştiri yapmadan önce konu hakkında iyi araştırma yapmalıyız. yerini ve zamanını iyi ayarlayarak konuşmalıyız. Herhangi bir olayla karşılaştığınızda sabırlı ve esnek davranmalısınız bu karşı tarafında etkileyecektir.

 Hatta eleştiri yapmadan önce özeleştiri yapmayı deneyebilirsiniz. Bu iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır mantığına örnektir. Önce kendimizi yargılamalı ve eleştirmeliyiz. Böylece karşımızdaki kişiye karşı daha adil davranabiliriz. Kendini hatasız ve mükemmel kabul eden biri ,herkeste hata görmeyi kendine şartlandırmış olabilir.

Eleştiri yapmadan önce belirli soru kalıplarını ve tekniklerini kullanmak işinize yarayabilir. Eleştiri öncesi değerlendirme yapmanızı sağlar ve konuya hakim olduğunuzu görürsünüz. Bu da etkili iletişimin en belirgin özelliğidir.

Eleştiri yaparken karşınızdaki kişiye çocuk muamelesi yapmak onu rahatsız edecektir. bunu yapmaktan kaçının. Eleştiri yapmak ve olumlu eleştiri yapmak bir sanat olarak belirtilmektedir. Herkes eleştiri yapabilir fakat olumlu eleştiri yapmak için iyi bir araştırma ve ustalık gerektirir.

Etkili iletişim için sonuç odaklı olmanız gerekir Eleştirinin amacı , karşınızdaki insanı iyi olana yönlendirme ise sonucu  olumlu yapmak için eleştiriler yapılıp değerlendirilir. Eleştiri yaparken teknik terimler kullanmaktan kaçının. bu size samimi ve sıcak bir hava katacaktır.

Yıkıcı eleştiriden çok geri bildirimi olan eleştiri her iki tarafta da  olumlu etkiler bırakacaktır.

Etkili İletişim eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

 İzmir'deki Etkili İletişim Teknikleri eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24

Antalya'daki Etkili İletişim Teknikleri eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Antalya Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi -

Yorumlar