2050’de iki kat fazla besin gerekecek

 Deutsche Bank’ın yaptırdığı araştırmaya göre, besin dağılımında adaletsizliğin devam ettiği dünyada 1 milyar insan açlıkla boğuşuyor. 2050’ye kadar dünya nüfusunun 9 milyara ulaşabileceğine dikkat çeken uzmanlar, artan talebin karşılanması için üretilen besin miktarının 2 katına çıkmasının zaruri olduğunu belirtiyorlar. Politikacıların mevcut problemle ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığını belirten araştırmacılar, iklim değişikliğinin getirdiği kuraklık ve su sıkıntısı nedeniyle durumun hızla kötüye gittiğini vurguluyor.

Dağılım eşit değil

Alman Die Welt gazetesinin yayımladığı araştırmada, besin üretiminin dünya üzerindeki dağılımının eşit olmadığına dikkat çekilirken, asıl problemin besin maddelerine erişim olduğu vurgulanıyor. 
Raporda ayrıca, gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin üretimlerini artırmalarının önemine dikkat çekiliyor.
Gerekli önlemlerin alınması durumunda kötü senaryoların bertaraf edilebileceğini vurgulayan araştırmanın mimarı Claire Schaffnit-Chatterjee, Die Welt’e yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkelerdeki küçük üreticilerin bilgisiz olduğunu, ürettikleri besinin değerinin farkında olmadıklarını ve bu yüzden son yıllarda ülke içinden gelen talebin sınırlı olması sebebiyle ürünlerini gerçek değerlerinin çok altında sattıklarını ve bunun üretimi baltaladığını belirtti. 

Toplantı İstanbul’da
Fransız araştırmacı, çözüm olarak üreticilerin acilen eğitime, sermayeye ve uluslararası pazarlara kolay erişimlerinin sağlanması gerektiğini söyledi. Chatterjee ayrıca, endüstri ülkelerinin açlıkla boğuşan ülkelere yiyecek yardımı yerine para yardımı yapması gerekliliğine dikkat çekti.
Konu, ekim ayında İstanbul’da toplanacak IMF toplantısında da gündem maddeleri arasında yer alacak.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar