.::: Tuz Ve Sağlık

Uzmanlar Türkiye'de insanların aşırı tuz tükettiğini ve bu yüzden böbrek hastalıklarında artış oluyor.
  Türkiye’de insanların çok fazla tuz tükettiğini, bu nedenle yüksek tansiyona bağlı böbrek hastalıklarında artış var. Sofralardan tuzlukları kaldırmak lazım.
Beslenme, eksik ya da fazla gıda tüketiminin birçok sağlık problemine neden olabilir.
Özellikle Türkiye’de insanların yiyeceklerinde çok fazla tuz tüketilmeli.
Tuzun  fazla alımının yüksek tansiyona neden oluyor. Tansiyonun yükselmesi böbrek hücrelerini olumsuz etkiliyor.
Bugün böbrek hastalıklarının arkasında yatan temel neden aşırı tuz tüketimidir. Dünyada  kişi başına günlük tuz tüketiminin en çok 6 gram olarak belirlendiğini hatırlatarak, “Türkiye’de yapılan çeşitli çalışmalarda kişi başına 18 gram günlük tuz tüketildiği belirlendi. Biz gıdaları tuzlu tüketiyoruz. Kişi sofraya oturuyor, yemeğin tadına bakmadan tuz katıyor. Tuz tüketimi mutlaka daha aşağıya düşürülmeli.
Türkiye’de beslenme şekillerinin son 20 yıldır kötüye gittiğini belirtti. İnsanların önceki yıllarda sebze ağırlıklı beslendiğini ve hareketli bir yaşama sahip.
Şimdi daha sağlıksız bir şekilde besleniyor ve hareket etmiyoruz.
Beslenmedeki  bu olumsuz değişme ve hareketsiz yaşamın mide kanserlerinin, şişmanlığın artmasına neden olduğunu hatırlattı. Salam, sosis, sucuk gibi hazır gıdalar çok tüketildiği, sebze ve meyveye gereken ağırlık verilmelidir. Tuz da fazla tüketince mide hücreleri zayıflıyor işlevini yapamaz hale geliyor. Bunun sonucunda da kanser oluşuyor.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar