:: Şoförler Psikolojik Olarak Etkileniyor

Yoğun olarak insanlarla çalışılan mesleklerde insan psikolojisi ön plana çıkar, özellikle hizmet sektöründe çalışan kişilerin ekonomik ve psikolojik durumları ilişkilerine direkt yansımaktadır. Taksi sürücüleri yaptıkları mesleğin gereğinden dolayı özellikle giyimlerine, dış görünüşlerine, konuşmalarına, ilişki ve iletişimlerine çok dikkat etmelidirler.
Farklı bir ülkeden gelmiş olan kişilerin mutlaka karşılaşacağı kişilerin başında taksi şoförleri gelmektedir. Yapılan çalışmalar turistlerin taksi şoförleri ile ilgili şikâyetleri olduğu yolundadır. Turist hiç Türkiye'de kalmadan transit geçmek durumunda olsa bile bir taksi şoförüyle karşılaşmak ve hizmet almak durumunda olabilir. Türk insanının görünen yüzü taksi şoförleridir diyebiliriz. Böyle durumlarda yabancı kişi Türk insanı ve misafirperverliği konusundaki bilgilerini ya pekiştirecek ya da hayal kırıklığına uğrayacaktır.
Taksi şoförleri ekonomik zorluklar ve kendilerine karşı yapılan gasp, kaçırma gibi saldırılardan dolayı zor günler geçirmektedirler. Bu tür tatsız olaylar her ülkede gerçekleşebilmektedir. Bu olayların kontrol edilmesi için güvenlik güçleri ve Şoförler Odası dönem dönem yeni önlemler almaktadırlar. Ancak bu önlemlerin bile başarılı olmadığı durumlar olabilmektedir. Böyle durumlarda isyan etmek, öfke patlamaları göstermek, toplu hareketler yaparak hükümetin dikkatini çekmek bir çıkış yolu gibi görünebilmektedir. Bazen yapılan hareketlerdeki öfkeli tavırlar hizmet verdikleri kişileri daha fazla ürkütmekte, korkutmaktadır.
Ekonomik krizin yaşandığı dönemlerde bir şoförün çalışma süresi insanın kaldırabileceği normal sınırları aşabilmektedir. Bu durum şoförlerin evlerine, ailelerine, çocuklarına yeteri kadar vakit ayıramamasına neden olmaktadır. Bu durumun sonucunda da aile içi iletişim azalmakta, kişisel doyum eksilmektedir. Şoförün ailesinden de kızgın ve kırgın tepkiler gelebilmektedir. Bu tepkiler şoförü üzmekte, çaresiz bırakabilmektedir. Gündüz durmaksızın çalışmak, akşam geç saatlerde yorgun gelmek aile iletişimini zorlayan etkenlerdendir. Bazen gece, bazen gündüz çalışmak, gece çalışıldığında gündüz uyumak aileyle birlikteliği olumsuz etkileyebilecek etkenlerdendir. Çocuklar evde babaları uyuduğu için sessiz kalmak zorundadırlar. Trafikte o kadar dolaşmış bir taksi sürücüsüne eşi, çocukları "Hadi gezmeye gidelim," dediğinde inanılmaz bir isteksizlik tepkisi verebilmektedir. Şoförlük mesleğinin önemli bir zorluğu ise geceli, gündüzlü çalışma durumudur. Çalışan kişinin vücut ritmi bu değişimden olumsuz etkilenebilmektedir. Vücut ritmi, bazen gece, bazen gündüz şeklinde değişen çalışma düzeni nedeniyle bozulabilir. Gece çalışma ya da bazen gündüz, bazen gece çalışma şoförün uyku düzenini ve bununla birlikte sinirlerini de yıpratabilmekte-dir. Bu durumun sonucunda şoförler çabuk kızmak, ani tepki vermek gibi davranışlar gösterebilmektedirler. Bu duruma çalışma şartlarının olumsuz olması da eklendiğinde yoğun stres ortaya çıkabilmektedir. Saldırı, gasp gibi olumsuz şartlarla yüz yüze gelebilmek işleri daha da zorlaştırmaktadır. En fazla stresli mesleklerden birini yapan taksi şoförlerine eğitim, psikolojik destek verme ve şatlarının düzeltilmesi için çalışmaların bir an önce başlaması gerekmektedir. Bu kişiler turizmde ülkemizin görünen yüzüdür. En fazla insanla iletişimde olan mesleklerin başında taksi şoförlüğü yer almaktadır.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar