Problemli Çocuklara Nasıl Yaklaşmalı?

Anne babaların problemli çocuklara yaklaşırken farkında olması gereken noktalar...
x Sorunu görmezlikten gelmeyin, inkâr etmeyin. "Benim çocuğumda bu olmaz, o yapmaz" demeyin. Problemin teşhisini siz koymayın. Bir uzmandan yardım almaya çalışın. Erken konulan doğru teşhis, problemi yarı yarıya çözmek demektir.
x Çocuğunuzda gördüğünüz olumsuz davranışları, komşunuz, babaanne, anneanne, hala, dayı vs. gibi kişilerle konuşmayın. Onlardan alacağınız bilgiler sizi hiç rahatlatmayacak ve çözüme ulaştırmayacaktır.
x Önemli olan çocuğunuzdaki davranış bozukluğunun belirtisi değil, altında yatan nedenlerdir. Sıtmanın ateşiyle savaşmak değil, gerideki bataklığı kurutmak önemlidir.
Sözgelimi, okul başarısızlığı gösteren üç çocuktan birisinin başarısızlık nedeni zihinsel yetersizlik, diğerininki aile içi geçimsizlik, bir diğerininki de yanlış öğretmen tutumu olabilir. Sorunların altında yatan nedenleri en sağlıklı saptayabilecek olan kişiler, doğru yaklaşımları bilen uygun test ve tekniklerle çocuğu anlamaya yardımcı olabilecek psikologlardır.
x Sonu gelmeyen sürtüşme ve tartışmalardan uzak durun. Konuşmalarınızda "Seni anlıyorum" "Seni anlamaya çalışıyorum" mesajını verin.
x İncinmiş görünmek, cezalandırmak işe yaramayacaktır. Güvenli ve sevgi dolu bir ilişki kurun.
x Sorun karşısında asla teslim olmayın. Sabırlı, kararlı ve emin adımlarla ilerleyin. Bütün eleştirileri bir yana bırakın. Olumlu özelliklerini gündeme getirin. Girişimleri destekleyin, yüreklendirin. Davranışlarınızla ve sözlerinizle onu sevildiğine ikna etmeye çalışın.
x Davranış bozuklukları bazen yukarıda sayılanları yapmakla çözümlenemeyecek boyuta ulaşmış olabilir. Bu durumda psikiyatrik yardım almaktan çekinmeyin.
 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar