:: PLANLI ÇALIŞMAK

 Planlı olmak konsantrasyonunuzu, özgüveninizi, motivasyonunuzu, inancınızı, mutluluğunuzu, rahatlığınızı ve farkındalığınızı arttırır. Nasıl mı? planlı bir hayatın 10 faydasını açıklıyor"Öyle her ufak şey için plan yapılmaz; plan hayattaki önemli şeyler içindir” diyorsanız hala karmakarışık, yorgun, sinirli ve telaşlı olmanız çok normal! Pudra.com “hayattaki önemli şeyler” sözüne bir cevabı var: “Hayatımızın kendisi zaten önemli olan değil mi?” O zaman büyük küçük dinlememek, hayatta her konuda her daim planlı olmak gerekir. Nasıl olurum derseniz; Zaman planlaması nasıl yapılır? yazımızı okuyup tüyolarımızı öğrenin.
Peki planlı olmak neden bu kadar önemli? Bu kez de size onu anlatmak istedik. Hayatta planlı olmanın size neler neler getirdiğine inanamayacaksınız! Hemen okumaya başlamanızı öneririz. 
Planlı olmak kişiye yön verir
 Hayatımızın bir varış yeri değil de bir seyahat olduğunu düşünürsek; hepimizin isteği her zaman “daha iyi” bir yönde ilerlemek olacaktır. Bu yönü oluşturmak da, şans ve kader gibi şeylerin dışında, sadece bizim elimizde. Eğer kendinize sade ve temiz bir yol çizerseniz, seyahatinizde işiniz çok daha kolay olur. Dolayısıyla, önceliklerinizi göz önünde bulundurarak planlı olmanız, hayatta hep ilerlemenize yardımcı olur. 
Planlı olmak konsantrasyonu arttırır
Az önce bahsettiğimiz, temiz bir yön belirlemenin ve yol çizmenin kişiye her anlamda faydası olur. Çünkü plan yaparak kendi hayatınızdaki siyah ve beyazlar ayırmış olursunuz. Yani önceliklerinizi belirlemiş, neleri yapıp neleri yapmayacağınız konusunda netleşmiş olursunuz. Böylesine “sade ve öz”e dayalı bir yaşamda da yaptığınız her işe gösterdiğiniz ilgi daha sağlıklı olur. Onlarca karışık işe ilgiyi dağıtmak yerine tek bir işe konsantre olup onu en iyi şekilde halledersiniz.
Planlı olmak motive eder
Hayattaki tüm planlarınız aynı bir arabanın yakıta, bir cihazın şarja ihtiyacı olduğu gibi, enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjinin sırrı da motivasyonda yatar. Kendi kendini motive etmek kimi insan için çok kolay kimisi için çok zor olsa da; planlı olmanın beraberinde motivasyonu da getireceğini asla aklınızdan çıkarmayın. Planlarınızı bir bir başarıyla uyguladığınızda, bir sonraki adım için nasıl motive olacağınızı tahmin bile edemezsiniz!

Planlı olmak önceliklerinizi belirler
Biliyoruz; bu hayatta yapacak çok şey var. Ve bir o kadar da az zaman… Hatta hayattaki planınız ne kadar hırslı olursa, yapmanız gereken şey de o kadar fazla olur. Fakat sade bir hayat planı, amaçlarınıza daha hızlı ve başarılı ulaşmanızı sağlayacaktır. Baştan beri söylediğimiz gibi “sadeleşme” çok önemli! Bu sadeleşmeyi yaparken önceliklerinizi belirleyecek ve “hayır” diyebilmeyi başaracaksınız. Böylece hem özgüveninizi hissedecek, hem de kişisel önceliklerinizi tanımış olacaksınız.
 Planlı olmak zayıf yanlarınızı ortaya çıkarır
Hayatınız boyunca planlı olmanızın en iyi yanlarından biri de kusurlarınızı fark etmeniz olacaktır. İkiyüzlü müsünüz, yalancı mısınız, yüzeysel misiniz, boş konuşanlardan mısınız? Bu tip bir kötü huyunuzu, iyi ve doğru yapılmış bir planla keşfedebilirsiniz. Keşfettiğiniz kötü huyları bir yere not etmeniz ve bir sonraki planlarınızı bu huyunuzu da göz önünde bulundurarak yapmanız sizin daha tutarlı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.
 Planlı olmak kendinize olan inancınızı artıracaktır
Deminden beri saydığımız faydalara bir dikkat edin. Hem önceliklerinizi bilmek, hem zayıf yanlarınızı keşfetmek; kısacası kendinizi tanımak, planlı olmanın faydaları arasında. Tüm bunlar bir araya gelince kişinin kendine olan inancı ve güveni artar. Başarıyla sonuçlanmış her bir plan adımı bu inanç ve güveni daha da kuvvetlendirir.
 Planlı olmak sizi dinginleştirir
Bir insanı en çok yoran şeylerden biri de kafasında sürekli olarak tamamlanmamış işlerin dönüp dolaşıyor olmasıdır. Yapılacaklar listenizdeki onlarca işi yetiştirmeye çalışmak sizi fiziken; listenizde sürekli bir sürü karmakarışık işlerin bulunuyor olması ise sizi zihnen çok yoracaktır. Fakat planlı olduğunuzda bu stres seviyenizi en aşağılara çekmiş olursunuz. Yapmanız gereken işler önceliklerinize göre elendiğinden daha az ve öz iş yapıyor olacak; ve hepsini başarıyla sonlandırdığınız için zihniniz de çok rahat olacak.
 Planlı olmak sonuca yaklaştırır
Planlı olmanın en net getirilerinden biri sonuca ulaşmaktır. Bunu da şöyle özetleyebiliriz: ne yapacağınızı çok iyi bildiğinizde, yapılacak şey için temiz ve dikkatli bir yol çizdiğinizde, bu yolun sonuna başarıyla ulaşmanız çok daha hızlı olacaktır. 
Planlı olmak çok şey öğretir
Başarısızlık hayatımızda her konuda karşımıza çıkabileceği gibi yaptığımız planlarda da ortaya çıkabilir. Ama başarısızlığa bir eğitim olarak bakmayı başarabilirseniz o zaman bu durum size akabinde ekstra başarı getirecektir. Yani uyguladığınız planlarda aksayan bir takım durumlar olduğunda, bunların nedenini öğrenip anlamanız; ardından da bu hatalardan ders almanız bir sonraki planınıza emin olun çko yarayacaktır.
Planlı olmak mutlu eder
Neden mi? Hepsini okudunuz ya! Planlıysanız her zaman düzenlisiniz, sakinsiniz, başarılısınız, sadesiniz, özgüvenlisiniz, inançlısınız, dikkatlisiniz, farkındasınız, motivesiniz; dolayısıyla planlı olduğunuz sürece “mutlu”sunuz… 
 
 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar