OKUMAK VEYA OKUMAMAK

OKUMAK VEYA OKUMAMAK
Tıpkı marketten aldığımız ürünlerin son kullanma tarihleri bulunduğu gibi, beynimize aldığımız bilgilerin de son kullanma tarihleri vardır. Birçok insan, fakülteyi bitirdikten sonra eline bir daha kitap almamaktadır, kendini yenilememektedir. Böyle insanlar da devamlı kendi dışındaki her şeyi eleştirirler. ‘Hadi kardeşim, bir konuda da sen ortaya gerçekçi bir şey koy da senin dediğini uygulayalım.’ dediğimizde ‘Dünyanın çivisi toptan çıkmış... Ben mi düzelteceğim’ deyip işin içinden çıkıveriyor. Böyle insanlara şunu demek gerekir: ‘Ya yol bul, ya yol ver ya da yoldan çekil.’
Biz kafamızı ne zaman geliştirmeyi düşünüyoruz. Adam on yıl önce öğretmen olmuş; fakat on yıldan beri eline kitap almamış. O kadar yeni teknikler çıkıyor, hiçbirinden haberi yok.
Çocuğunuzun öğretmeninden söyle bir öneri alın: ‘Siz öğretmensiniz, gençler, gelecek nesiller size emanet*. Buna bağlı olarak kendinizi devamlı geliştirmek zorunda kaldığınız için çok kitap okuyorsunuzdur. Eğitimle ilgili, edebiyatla ilgili veya tarihle ilgili en son hangi kitabı okuduysanız ve beğendiyseniz, onu ben de okuyayım. O kitaptan bir veli olarak ben de istifade edeyim.’ Bir öğretmene böyle dediğinizde, o öğretmen bundan sonra okumak zorunda olduğunu hissedecektir.
Bir eğitimci, okumayan öğretmenler hakkında şunu söyler: ‘Okumayan öğretmen körelir, köreldikçe de köreltir.’ Siz, çocuğunuzun zekâsı körelsin diye değil, açılsın diye okula gönderirsiniz.                
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :okuma - kitap - -

Yorumlar