OKUL BAŞARISI MESLEK BAŞARISI KONUSUNDA FİKİR VERİR Mİ?

OKUL BAŞARISI MESLEK BAŞARISI KONUSUNDA FİKİR VERİR Mİ?Okul başarısının meslek başarısı konusunda ne ölçüde fikir verebileceği öteden beri tartışılan bir konudur. Böyle bir tartışma sırasında pek çok kişi okul hayatında başarısız ancak mesleğinde başarılı veya okul hayalında başarılı ancak mesleğinde başarısız olanları hatırlar ve örnek gösterir.
Okul başarısı meslek başarısı konusunda tam anlamıyla fikir vermez. Bir başka ifadeyle okul başarısı meslek başarısını %100 oranında temsil etmez. Çünkü meslek başarısı sebat, kararlılık, insan ilişkileri gibi birçok başka faktör tarafından da etkilenir. Ancak yine de okul başarısının meslek başarısı konusunda orta derecede fikir verdiğini unutmamak gerekir.
"Eğitimin Önemi" bölümünde "iş başvuruları cevaplandırılanlar" alt başlığı altında da belirtildiği gibi özellikle hayatın ilk yıllarında yapılan iş başvurularında okul başarısı daha büyük bir önem taşımaktadır. Meslek seçimi konusunda her gencin kendisine soracağı şu sorulara vereceği cevaplar sağlıklı bir seçim yapmasına yardımcı olur:
•    Kendimi 30 yaşlarında nasıl görüyorum? Nasıl bir hayat yaşamak isterim?
•    Büyük bir şirkette mi çalışmak isterim, serbest çalışmayı mı tercih ederim?
Büyük şehirde mi, küçük şehirde mi yaşamak istiyorum?
Çok para kazanmak istiyor muyum?
Emin bir iş mi istiyorum, risk almaya hazır mıyım?
Seyahat etmeyi seviyor muyum?
Nerede çalışmak bana zevk verir? Açık havada mı, bina içinde mi?
Hangi derslerden daha çok zevk alıyorum?
insanlarla iyi geçinebiliyor muyum?
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar