DURUMSAL CESARET

Durumsal cesaret kendinize ve düşüncelerinize olan güvenden gelir. Bir CEO bunu "bilgisi ve deneyimlerine dayanarak kendine olan güveni ile hesaplanmış riskleri alma inisiyatifi gösteren" olarak tanımlıyor. Bu farklı iç sebatlar gerektirir:
 
•  Fiziksel riskler (paraşütle atlama, kaya tırmanışı, maraton
koşusu)
 
•  Sosyal riskler (ilk tanışma randevusuna gitmek, kokteyl partilerinde konuşma başlatmak)
 
•   Doğruluk riskleri (normlara karşı gelmek, uzun süreli bir varsayıma karşı çıkmak)
 
•   Popülarite riskleri (bir çalışanı cezalandırmak ya da kovmak, bütçe kesintisi yapmak, karşıt şeyler söylemek)
 
Ve hepimiz -şefler de dahil- bazı durumlarda diğer durumlardan daha cesuruzdur. Bu alanlarda zorluklan daha kolay aşarız ve korkulanınızı daha kolay yener ve kendimizi daha rahat hissederiz. Ancak iş hayatındaki zorluklar fiziksel, sosyal, doğruluk ve popülarite risklerinin bir bileşimidir. Ve iş hayatında yükselmek isteyenlerimiz yolumuza çıkan engeller ne olursa olsun bunları aşmak için gerekli riskleri almak zorundayız.
 
Sahip olduğumuz durumsal cesarete ek olarak başlama cesareti, inanç cesareti, karar alma ve hata yapma cesaretine ihtiyacımız var. Billy Bob's Texas'ın ortağı Steve Murrin'in dediği gibi: "Küçük havuzda büyük balık olmaya devam edebilir ya da büyük bir havuza atlayarak büyük balık olmaya çalışırsınız (tabii yenme riskini göze alarak)"
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.comBu makale şu konularla ilgili olabilir :cesaret - ceraset nedir -

Yorumlar