ÇOCUK VE SORUMLULUK

Sorumluluk, davranışların gereklerini üzerine almaktır... Neyi, ne zaman ve nasıl yapacağını bilmektir... Anne baba olarak çocuklarımızı sorumlu bireyler yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?
   İletişim çatışmalarının nedenlerinden biri de, birey olarak sınırlarımızı ve sorumluluklarımızı bilmemektir. Bu nedenle, çocuk yetiştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri, çocuklarımıza neyi, ne zaman ve nasıl yapacaklarını (yani sınırlılıklar) ve davranışlarının sorumluluğunu almayı öğretmektir.
   Aile içinde sınır ve sorumluluklarının bilincinde olan çocuklar, yarın, toplum içinde de kendi sorumluluklarını üstlenen, başkasının haklarına saygı gösteren yetişkinler olacaklardır.
   Çocuklarımızın Sorumlu Bireyler Olmaları İçin Anne Baba Olarak Neler Yapmalıyı z?
* Mesajınızı iletin. Öncelikle çocuğunuz sizin ondan ne istediğinizi açık ve net bir şekilde bilsin. "Kardeşinle kavga etmeni istemiyorum", "Odanı toplamalısın", "Her gün bir saat ders çalışmanı istiyorum" gibi.
* Şimdiye dek kullandığınız ve bir işe yaramayan cez alandırma yöntemlerini bırakın.
* Çocuğunuza istediğinizi yapmazsa sonucunun ne olacağını anlatın ve bundan da kendisinin sorumlu olduğunu söyleyin. "Kardeşinle kavga edersen sinemaya gidemezsin", "Odanı toplamazsan arkadaşlarınla buluşamazsın" gibi.
* Bu son ve en önemli aşamadır; söylediğiniz sözün arkasında durun. Asla yerine getiremeyeceğiniz sözler sarf etmeyin.
   Çocuğunuz, muhakkak istemediğiniz şekilde davranacaktır, ancak sizin söylediklerinizi yapacağınızdan emin olursa davranışını değiştirecektir.
   Şayet bir kez tutarsız davranırsanız, bunun en kısa zamanda suiistimal edileceğini bilmelisiniz. Siz tutarlı ve kararlı olduğunuz sürece, çocuğunuz davranışlarının sonucundan kendisinin sorumlu old uğıınu ve yapması gereken bir işi yapmazsa sonuçlarına katlanması gerektiğini öğrenecektir.
   Toplumumuzun, davranışlarının sorumluluğunu almasını bilen yetişkinlere ihtiyacı vardır.

 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar