ÇEKİNGEN KİŞİLİK

 ÇEKİNGEN KİŞİLİK
İşe alımları yürüten bir yönetici, bir kalite kontrol (KK) konumu için iki mükemmel nitelikli adayla karşılaşmıştı. Bunların arasında bir seçim yapamadığında, Dave Jensen, Search Masters International biotek alanında yönetici bir araştırma şirketi, kendisine bunun nedenini sordu.
"Sadece bunu yapmaya gönlüm razı gelmiyor" diye yanıtladı. "Bu iki KK yöneticisi çekingen bir kişiliğe sahip." Jensen, yöneticinin ilk önce bu iki adayın nasıl halkla etkileşime gireceğini ve ikinci olarak da uzun vadede şirkette nasıl anlaşacaklarını düşündüğünü anımsıyor. Yönetici şöyle dedi, "hem içsel hem dışsal bağlamda etki edebilen insanları işe almak zorundayız". Kendisi eğer başkalarını olumlu biçimde etkileyemiyorlarsa, dış dünyadan büyük ölçüde tecrit edilmiş ve sürekli laboratuarda kalacaklarını ve başarıya namzet adaylar olamayacaklarım ekledi. Bu sebeple, Jensen, "farklı tarzda bir aday" için aramayı yeniden başlatacaklarını söyledi.
Böylece, bilimsej alanın bile bundan uzak olma ünü değişti. Jensen, "Bilim adamları ve teknisyenler karizma sözcüğünü duyduklarında, ilk önce satış temsilcisi ya da politikacıları düşünmelerine rağmen" diyor, "Herhangi etkin bir bio-teknoloji konumunda belli bir derece karizmaya sahip olmayan birini bulmak için çok çaba harcamalısımz" diyor.
Kaynak:

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :ÇEKİNGEN - çekingen kişilik - çekingen insan -

Yorumlar