Beyninizi dinlendirin

En ideal öğrenme süresi yirmi dakika ile altmış dakika arasında olmalıdır. Altmış dakika çalıştıktan sonra verilen bir ara, beynin dinlenmesini, öğrenilen bilgilerin düzene konmasını sağlar.
Bazı öğrenciler zaman kazanmak için hiç ara vermeden saatlerce çalışmalarım sürdürürler. Bu hatalı bir davranıştır. Önemli olan okumak değil, okuduklarınızı hatırlayabilmektir. Çalışırken amacınız, okuduklarınızı bir süre sonra hatırlamak olmalıdır. Beyninizin ihtiyacı olan sadece beş on dakika dinlenme molasıdır. Bu molayı mutlaka vermelisiniz. Aksi takdirde okurken hâlâ yorulmadığınızı ve anlamanızın devam ettiğini düşünseniz bile bir süre sonra okuduklarınızı hatırlayamayabilirsiniz.
Çalışmalarınıza ara verirken yaptığınız işin dışında farklı bir iş yapabilirsiniz. Şimdi çalışmanızı beş on dakikalığına bırakın da beyniniz biraz dinlensin. Bu süre zarfında:
Bahçeye çıkıp dolaşarak temiz hava alabilirsiniz.
Bahçeniz yoksa bulunduğunuz odayı havalandırabilirsiniz.
Bilgisayarınızdan ya da radyodan müzik dinleyebilirsiniz.
Şarkı söyleyebilirsiniz.
Beş on dakika egzersiz yapabilirsiniz, bunu önemle tavsiye ediyoruz. Bu şekilde hem bedeniniz dinçleşir, hem dikkatiniz artar. Aynı zamanda bilgisayar karşısında oturuyorsanız bel sağlığınız için de otuz, otuz beş dakikada bir kalkmanız gerekmektedir.
Ara verip gazetelere göz atabilir, balkona çıkıp biraz ufka bakabilirsiniz...
Hafızaya aldığınız kelimeleri tekrarlama süreleri
Sistematik şekilde hafızaya aldığınız konulan öğrenme ve tekrarlama süreleri son derece önemlidir. En ideal tekrarlama ise şu periyodlarda olmalıdır: öğrendiğiniz bilgiyi on dakika, bir gün, bir hafta, bir ay, bir yıl gibi aralıklarla tekrarlayın, bir yıldan sonraki zamanlarda ise gerektiğinde tekrarlayabilirsiniz. Bu bilgileri tekrarlamaya ayıracağınız zaman en fazla 5-10 dakika olmalıdır. Yani bir göz atacak kadar... Öğrendiğiniz bilgilere, bu sürelerde tekrar göz gezdirirseniz bu konular, bir ömür boyu aklınızda kalacaktır.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar