ABRAHAM LINCOLN

ABRAHAM LINCOLN;Bundan 100 yıl kadar önce Abraham Lincoln ile Mary Todd evlenmişlerdi. Fakat bu evlenme Amerika tarihinin en talihsiz evlenmelerinden biri oldu.
Lincoln'ün bu evlenme hakkında açıkladığı tek fikir, bir iş mektubuna eklediği birkaç satırdan ibaretti. Bu mektubu, evlenmesinden bir hafta sonra Samuel Marshal'a yazmıştı. ve şimdi Chicago Historical Society'nin elinde bulunmaktaydı.
Lincoln,  "Nasıl olduğuna benim de şaştığım evlenmemden başka verilecek bir haber yok!" demekteydi.
William H. Hemdon, Lincoln'le yirmi yıl beraber çalışmış ve aynı yerde avukatlık yapmışlardı. Bu yüzden Hemdon, Lincoln'ü herkesten çok ve daha yakından tanıyordu.
"Yirmi yıl içinde Lincoln bir gün bile mutluluk yüzü görmemiştir. Gördü ise bile bundan benim haberim yoktur" demekteydi. Hakikaten de Lincoln'ün evlilik hayatı ıstırap içinde geçmişti.
Benlincoln'ün hayat hikayesini yazmak için üç yıl çalıştım ve ev hayatını mümkün olduğu kadar dikkatle ve tarafsız olarak tesbite uğraştım. Elime geçen vesikaları tekrar tekrar gözden geçirdim. en sonunda üzülerek ve acıyarak Abraham Lincoln'ün hayatındaki en büyük trajedinin o kadınla evlenmesi olduğuna kanaat getirdim. Mary Todd ile evlenir evlenmez Lincoln, her bakımdan zıt tabiatta olduklarını ve hiçbir zaman mutlu olamayacaklarını anlamakta gecikmedi. Huyları, zevkleri, yetiştirilme şekilleri, arzuları birbirine hiç uymuyordu. Örneğin, Mary Todd züppe çocuklarının devam ettiği Kentucky Okulu'nda okumuştu. Paris aksanı ile Fransızca konuşur, luinois'in en iyi tahsil görmüş olan kadınlarından biri sayılırdı. Halbuki Lincoln hayatında ancak on iki ay okula devam edebilmişti. Kadın ailesi ile övünmekten çok hoşlanırdı. Büyükbabası ve büyükbabasının babası, amcaları generaller ve yüksek mevkiye erişmiş idare adamlarıydı, bir tanesi Deniz işleri Bakanlığı yapmıştı.
Halbuki Lincoln'ün ailesinde böyle soylu kişiler yoktu. Springfield'de yaşadığı sıralarda akrabalarından yalnız bir kişi ziyaretine gelmiş, şehirden ayrılmadan önce, bir yahudinin çekini çalmakla suçlandırılmıştı. Mary Todd giyime, süse, tiyatroya, gösterişe çok meraklıydı. lincoln ise dış görünüşe önem vermeyen bir adamdı. Pantolonunun bir paçası çizmesinin içinde, öbürü dışında olduğu halde çarşıda dolaşmaktan sıkılmaz, bu gibi şeylere önem vermezdi.
Mary'ye göre sofra başında kibarca davranmak, kutsal bir ödevi yerine getirmek kadar önemliydi. Döşemesi kirli ve çam kütüklerinden yapılmış bir kulübede büyüyen Lincoln cebinden çıkardığı çakıyı tereyağı tabağına batırmaktan çekinmez, bu ve buna benzer hareketleri ile Mary'yi çileden çıkarırdı. Mary gururlu ve kibirliydi. Adam ise mütevazi ve demokratik tabiatlıydı. Kadın çok kıskanç olduğu için kocasının başka bir kadına bakmasına bile dayanamazdı. Kıskançlığı o kadar acı ve masasız, acayip idi ki davranışlarını inceleyen kimse bu gün bile şaşmaktan kendini alamazdı. Nişanlandıklarından az sonra Lincoln ona bir mektup yazarak evlenecek kadar kendisini sevmediğini bildirdi. Mary Todd'a iletmek üzere bu mektubu arkadaşı Joshua Speed'e verdi. Speed mektubu yırtıp ateşe attı, Lincoln'e gidip Mary'yi görmesini ve düşüncesini açıklamasını söyledi. O da Mary'yi gördü ve onunla evlenmek niyetinde olmadığını bildirdi. Kadın ağlamaya başlayınca dayanamadı, kucakladı, öptü ve söylediklerine pişman olduğunu bildirdi.
    1 Ocak 1841'de evleneceklerdi. Evlenme pastası hazırlanmış, misafirler toplanmış, papaz beklenmeye başlanmıştı, fakat Lincoln ortalarda yoktu. Neden? Mary    Todd'un kız kardeşine göre Lincoln kaçığın biri idi. Kocası da, serseri ve kaçığın biri olduğunu tasdikliyordu.
   Lincoln hem vücutça hem de zihince hastalanmış, derin bir melankoliye dalmış, şuurunu kaybedecek dereceye gelmişti. Arkadaşları onu buldukları zaman, saçma sapan sözler söylüyordu. Artık yaşamak istemiyordu, intiharı öven bir şiir kaleme almıştı ve bu şiir sonradan Springfield gazetelerinden birinde yayımlandı. Arkadaşları odasında bulunan bıçakları ortadan kaldırdılar ve kendini öldürmesini bu suretle önlediler.
O zaman Lincoln hayatının en acıkıı mektubunu yazdı. Bu mektup o sırada Millet Meclisi'nde bulunan avukat arkadaşına yazılmıştı. Yazdığı mektup kelimesi kelimesine şöyleydi:
"Ben hayatta bulunan insanların en bahtsızıyım. Çektiğim ıstırap ailelere eşit miktarda dağıtılacak olursa dünya yüzünde mutlu bir ailenin kalmayacağından eminim, ileride de daha iyi bir duruma gelebileceğimi sanmıyorum. Bu inancımın doğru çıkacağından korkuyorum. Olduğum gibi kalmam mümkün değil. Ya ölmeliyim yahut da daha iyi olmanın yolunu bulmalıyım."
Aşağı yukarı iki yıl sonra Lincoln, Mary Todd ile ilgisini kesti. Fakat araya giren bir adam Springfield'de ikisini bir araya getirdi, kapalı kapılar ardında konuştular; Mary Todd onunla evlenmek zorunda olduğunu söyledi. O da evlenmeye razı oldu.
Lincoln hakkındaki kitabımı yazdığım sırada Luinois'e gittim ve Springfield'de yaşayan Jimmy Miles amca adındaki çiftçi ile konuştum. Bu adamın amcalarından biri Lincoln'ün ortağı Hemdon idi; teyzesi de Lincolnler'in evlendikten sonra bir süre kaldıkları pansiyonu işletmişti. Jimmy Miles teyzesinden şu hikayeyi işittiğini söyledi:
 Bir sabah, Lincolnler, pansiyonda kalan öbür misafirlerle birlikte sabah kahvaltısına oturmuşlardı. Lincoln bir şey söyledi, buna fena halde öfkelenen Mary, sıcak kahve kabını kaptığı gibi, herkesin gözü önünde kocasının suratına fırlattı. Lincoln ses çıkarmadı. Misafirhane sahibi kuru havlu ile yüzünü ve elbisesini sildi. Bundan sonra da buna benzer olaylar Lincolnler'in evinde eksik olmadı. Lincoln bu hayata yirmi üç yıl dayandı. En sonunda karısı çıldırdı; belki de yaptıkları bu çılgınlığın erkenden meydana "çıkan eserleri idi.
---
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :devlet adamı - siyaset -

Yorumlar