Hızlı Okuma

Okuma faaliyeti sırasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; belirli anlarda duraklama yapar; bu duraklamalar sırasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi gördüğü sözcüklerin fotoğrafını çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri çözümler, bir araya getirir ve anlatılmak istenen fikre ulaşır.

Hızlı okuma eğitiminin esasları:

* Gözü daha hızlı görmeye alıştırmak.

* Bir defada 2,3,4 kelimeyi birden okumayı öğretmek.

* Tamamıyla sessiz okumaya alıştırmak.

* Gereksiz geri dönüşleri, tekrar okumaları önlemek.

* Anlayışı çelmeleyen düşünüş engellerini kaldırmak.

İlk önce her satırda gözün kaç kere durakladığını tespit etmek gerekmektedir. Ona göre hızlı veya yavaş okuyucu olduğumuzu  anlarız. Önce denemelerle dakika tutarak okuma hızınızı ölçün. Sonra parçayla ilgili soruları yanıtlayıp yüzde olarak anladıklarınızı tespit edin.

Hızlı Okuma Kurslarının Çoğu Neden Başarısız Olur?

İnsanların hızlı okuyabileceklerinin bilimsel olarak kanıtlanmasıyla beraber, konuyla ilgili bir çok kurs ve seminer ilanları göze çarpmaya başlamıştır. Fakat  bu tip kurs ve seminerlere katılan insanların çoğu bu eğitimlerden ya istediklerini alamamışlar , ya da az seviye de artan okuma hızları eğitim sonrası eski haline geri dönmüştür. Bu tip seminer ve kursların başarısız olmasının iki temel sebebi vardır.

1-) hızlı okuma kursları ve seminerleri verdiğini iddia eden kuruluşların çoğu, uzman olmayan, hafıza, beyin işlemleri ve zihinsel kapasite anlamında bilgisiz ve çoğunlukla yetkili olmayan kişilerle çalışmaktadırlar. Çoğunun eğitim, psikoloji, beyin eğitimi ve özellikle modern okuma teknikleriyle ilgili eğitimi olmadığını görülmektedir.

2-) Diğer bir neden , düzenlenen bir çok hızlı okuma kurs veya seminerleri genel olarak sadece takistoskobik eğitim tekniğine dayanır. sadece göz açılarıyla ilgilenirler. Beynin tüm işlemlerini almadığı için tek olarak başarılı olmaz.
Program hem yazı üzerinde, hem de bilgisayarda anlayarak hızlı okumayı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir’deki Karşıyaka Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Antalya’daki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla’daki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz    0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Denizli deki Hızlı Okuma eğitimlerimiz    0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma egzersizleri - hızlı okuma programı indir - hızlı okuma programı - hızlı okuma kursları - hızlı okuma nedir - hızlı okuma testi - hızlı okuma teknikleri -

Yorumlar