Eft Nasıl Çalışır?

?Bedenimizin yasam kaynağı-enerji, "meridyen" adi verilen ve kendileri de enerjiden oluşan kanallar ile yayılır ve ruh sistem tarafından kullanılır. Yaşadığımız travmalar ve baskıladığımız, belirdikleri anda yaşamayıp içimizde tuttuğumuz duygular meridyenlerde tıkanıklıklar, aksamalar yaratır. “EFT” bunların yüzeye çıkarılıp giderilmesi için geliştirilmiş bir tekniktir. Yaşadığımız olumsuz bir olayın ya da bir travmanın anısı bedenin enerji kanallarında saklandıkça bedensel ya da psikolojik acı yaşanır.

? “OLUMSUZ düşünce veya anı bedenin enerji sisteminde aksaklık yaratır, bu da bedensel veya psikolojik acı olarak algılanır.”

?Özetle, Gary Craig'in "keşif' olarak tanımladığı ve ısrarla belirttiği gibi;

“DENEYİMLEMEKTE OLDUĞUMUZ TÜM OLUMSUZ DUYGULARIN NEDENİ, BEDENİN ENERJİ SİSTEMİNDEKİ BİR AKSAKLIKTIR.”

?Bazı anılar bizi rahatsız eder, bazıları etmez. Rahatsız eden anılar, enerji bedenimizde aksamaya neden olanlardır ve geleneksel psikoterapide yapıldığı şekilde, bazen bu anıları tekrar etmek, derinlerine inmek, incelemek ve sahiplenmek -asıl sebep, yani enerji tıkanıklığı varlığını sürdürdüğü için kişinin ruh halinde olumlu gelişmeler sağlayamaz. Bu nedenle bugün birçok psikoterapist EFT ve benzeri meridyen terapileri uygulamaktadır.

?Duygusal Özgürleşme Teknikleri ile olumsuz duyguya odaklanıp bu aksaklığı yüzeye çıkardıktan sonra, enerji kanallarımızın uç noktalarına kısa vuruşlar yaparak kanallardaki aksamaları, kesilmeleri giderebiliriz. Böylece olumsuz duygular tamamen ortadan kalkar, yasama daha kolayca devam edebiliriz.

 

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :eft eğitimi - eft nedir - duygusal özgürleşme tekniği - eft asıl yapılır -

Yorumlar