VERİMLİ ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

VERİMLİ ÇALIŞMA TEKNİKLERİ 
Verimli çalışmayı soyut ve somut ödüller ile zevkli bir hale dönüştürmek sürekli bir davranış biçimine getirmek; alışkanlığa dönüştürmek ve daha sık tekrarlamayı otomatikleştirmek mümkündür.
Verimli çalama isteğini alışkanlık haline getirme psikolojisinde, ödüllendirme ve pekiştirme kalıcı bir öğrenmeyi gerçekleştirebilir. Örn: Oyuncakların toplanması halinde bahçede oynayabilme ödülü gibi, haz duyulan bir soyut ödüllendirme...
Çalışma davranışının sıklığı artırılmak isteniyorsa, çalışma hoşlanılan bir işten önceye alınmalıdır.örn: Televizyondaki şu programı seyredebilmem için şu kadar süre ders çalışmam gerekir diye prensipli-kararlı biçimde bunu uygulamak gibi.
Bunların tam tersinden dikkatle kaçınılmalıdır. Sözgelimi sınav öncesi tekrar yapılmaya yapılmaya yığışmış bir derse oturup sıkılarak, biraz televizyon izleyelim sonra çalışırım yolu, başarıyı değil, bunalmayı ödüllendirmek olur ki, bu kesin başarısızlığa götürür. Oysa bunalmaya başladığında öğrenci, şu bölümü bitirince beş dakika televizyon izleyebilirim, düşüncesi ile hareket etseydi; bu öğrenmeyi ödüllendirme olurdu.
Bir başka örnekle; çalışılırken hazırlanan küçük not kartlarını sofraya oturmadan önce gözden geçirme şartı da yemekle ödüllendirilen bir alışkanlığa dönüştürelibir.
Premack ilkesi adı verilen bu ödüllendirme yönteminde öğrenci, ders ve ödülü iyi oranlamalıdır. Örn: bir meyve
yemeden önce biraz ders çalışma yeterli olabilir. Ama hafta sonu bir futbol maçına zaman ayrılacaksa ondan önce uzunca bir süre çalışmayı kendine şart koşmalıdır. Yani zevk alınan davranış yapılmadan önce yeterince çalışma hedeflenmeli ve kararlıca uygulanmalıdır.
Somut ödüllendirmede, bu dönem takdir alırsam artırdığım harçlıklarımla kendime bir bisiklet alacağım, gibi daha uzun vadeli ve kapsamlı somut ödüllerle haz duyma örnek verilebilir.
Çalışma sonuç vermeden, ödüllendirme gibi bir yanlış kesinlikle yapılmamalıdır. Böyle bir durum ödüllendirme değil rüşvet olur ki başarıya götürmez.
Başarılı olmak için verimli çalışma yöntemlerini öğrenmek yeterli değildir. Öğrenilen bu yeni yöntemi sürekli kullanarak yeni bir çalışma alışkanlığı edinmek gerekir. Alınan iyi notlar ve memnuniyet duygusu, çalışmayı pekiştiren öğeler olacaktır.
İyi öğrenilmiş ve alışkanlık haline getirilmiş davranışın unutulma olasılığı çok zayıftır.
Yeni gelen verimli çalışma yöntemlerini canlı tutmanın en emin yolu bu yöntemleri sürekli kullanmaktır.
 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :ders - ders çalıma - ders çalışma teknikleri - kendine güvenmek -

Yorumlar