İdeal Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

İdeal Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?
Çalışmaya kolay başlanabilmesi,fikrin dağılmaması, zaman kaybının önlenmesi, çalışmanın sağlıklı sürdürülebilmesi için çalışma odası özenle düzenlenmelidir.
Çalışma odanızdaki eşyalar sizin ilginizi dağıtacak şekilde olmamalıdır. Odanız sabit ve sade döşenmiş olmalıdır.
Renklerin bile psikolojik etkisi vardır. Yeşil sakinleştirici, kırmızı uyarıcı, mavi sükûnet vericidir.
Çalışma masanız cama çok yakın olmamalı, dışarıdaki şeylerin ilginizi dağıtması önlenmelidir. Masanız ışık karşınızdan gelecek şekilde konulmalıdır. Odanız sık sık havalandırılman, oturacağınız sandalye sizi uykuya götürecek kadar rahat olmamalıdır. Çalışma yeriniz yatmaya müsait olan divan ve çekyat gibi bir yer olmamalıdır.
Masanız dağınık olmamalı, odanızda aradığınızı hemen bulabilmelisiniz. Odanız fazla sıcak, fazla soğuk ve
karanlık olmamalıdır. Gürültüden uzak olmalı ve mümkünse sadece sizin kullandığınız bir yer olmalıdır. Müsait bir oda yoksa bir köşeyi çalışmak için hazırlamalısınız. Çalışma masanız sizi hayallere daldıracak gereksiz şeylere işgal edilmemeli; derse oturduğunuzda sadece çalışmanıza yararlı ve çalışmaya yönlendirici kaynak ve araç gereçle hazır olmalıdır.
Bütün bunlarla birlikte gerektiğinde her ortamda çalışılmalı; ille de çalışmak için müsait yer ve köşe aranmamalı, zorunlu hallerde her yerde çalışılabilmelidir.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :ders - ders çalıma - ders çalışma teknikleri - kendine güvenmek -

Yorumlar