Antalya Diksiyon Kursu

Diksiyon, konuşulan dilin incelenmesi ve etkin bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. Fonetik  bilimi sesleri veya fonemleri inceler; diksiyon ise konuşma sanatı ve tekniği şeklinde fonetik bilimini tamamlayıcı bir görev üstlenir.
 
Bir şiiri, bir nutku, bir piyesteki rolü seslendirmek, okuma tarzını belirten "diksiyon" sanatı, konuşma organlarının, yatkın veya çalışmayla daha işlevsel hale gelmiş olmasını gerektirir.

Diksiyonun belli başlı bölümleri bulunmaktadır: heceleri belirtme, telaffuz etme, noktalama, ses perdesini düzgün ayarlama, inşat gibi. Kimi zaman ton ve tarz bakımından suniliğe kaçan, kimi zaman da günlük konuşma diline, gerçek söyleyiş şekline yaklaşan diksiyon, edebiyat ve tiyatro anlayışıyla bağlantılı bir şekilde gelişmiştir.

Bazen bir tek kelimenin telaffuzu bile, o kişinin geçmişini, öğrenim derecesi, zihin faaliyeti ve yeteneği hakkında fikir verebilir. Ses; dalgınlık, kayıtsızlık, korkma, utanma, kibirlilik, kendini beğenme, dikkatsizlik, bünyece zayıflık vb. birçok özellikleri ortaya koyabilir. Aynı zamanda o kimsenin uyanık, yetenekli, dengeli, atak, makul, cesur olduğunu da gösterebilir. Kaba, pürüzlü, sert, haşin, genizsel, çok ince sesler ; dinleyenler üzerinde iyi bir etki bırakmaz.

Sesimizin niteliği hakkında bili sahibi olabilmek için kimi basit paragrafları yüksek sesle birçok kez okumak yararlıdır. Böylelikle sesimizin başkaları üzerinde bırakabileceği etkileri ve kusurlarımızı öğrendikten sonra, sıkı bir çalışmayla sesin az çok eğitilebilmesi mümkündür

Türkçe, ünlü ve ünsüz uyumları olan bir dildir. Bu bakımdan dilimizin telâffuzu son derece önemli ve estetiktir. Ancak, güzel ve etkili konuşabilmek için bazı kurallara da dikkat etmek gerekir:

•    Kullanılacak dil malzemesini doğru seçmek ve yerinde kullanmak.

•    Seçilen dil malzemesini doğru telâffuz etmek.

•    Ses ve konuşmayla ilgili bütün unsurları en verimli şekilde kullanmak.

•    Konuşmanın açık, anlaşılır ve etkileyici olmasına özellikle dikkat etmek.

Antalya Diksiyon Kursu ile Amaç:

•    Konuşma ile ilgili korkuları yenebilme,

•    Heyecan kontrolünü yönetebilme,

•    Akıcı bir şekilde konuşabilme,

•    Katılımcıların diyaframlarını doğru bir şekilde kullanmalarını öğrenerek nefeslerini doğru kullanabilmelerini,

•    Etkileyici bir  ses tonuna sahip olabilmelerini,

•    Konuşma dili ile yazı dili arasındaki farkların farkına varmalarını,

•    Kelimeleri anlamına uygun olarak vurgulayabilmelerini,

•    Konuşmalarını sıradanlıktan kurtarmalarını,

•    Anlatımı vücut dili aracılığıyla destekleyebilmelerini sağlamaktır.

 Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.
 
Diksiyon eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :
 
İzmir’deki diksiyon eğitimlerimiz için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
 
Antalya’daki diksiyon eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15  yada 0 (505) 445 15 31      numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya  Diksiyon, diksiyon Antalya, Antalya diksiyon kursu, diksiyon Eğitimi Antalya, konuşma Teknikleri Antalya, Antalya diksiyon Sertifika, diksiyon Eğitmeni Antalya, diksiyon Egzersizleri Antalya ve diksiyon Teknikleriyle ilgili tüm bilgileri buradan takip edebilirisiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : Antalya Diksiyon - diksiyon Antalya - Antalya diksiyon kursu - diksiyon Eğitimi Antalya - konuşma Teknikleri Antalya - Antalya diksiyon Sertifika - diksiyon Eğitmeni Antalya - diksiyon Egzersizleri Antalya -

Yorumlar