SINAV VE BESLENME

Beslenme:Sınav dönemi için önerilebilecek özel bir beslenme yöntemi yoktur. Bu dönemde bir "zayıflama rejimi"ne girmemeniz bütün uzmanların ortak görüşüdür. Sınava hazırlık süresince et veya şeker yiyerek zihnin daha iyi çalışmasına katkıda bulunmak mümkün değildir. Önemli olan çeşitli besinlerden yiyerek dengeli bir beslenmeyi sürdürmektir.
Aynı şekilde sınav sabahında normal bir kahvaltı yapmak ve uzun sürecek sınavlar için kan şekerinin düşmesi halinde ağza atacak bir küçük bisküvi bulundurmak yararlıdır.
Sınavdan önce zihninizde geçmişteki başarısızlıklarınızı, değil, başarılarınızı düşünün. Kendinizi beceriksiz, başarısız bir insan olarak yorumlamayın. Bu tür yorumların hem problemi çözmeye faydası yoktur, hem de kişinin gayretini ve verimini olumsuz etkiler. Bu sebeple sınavda size yardımcı olmayacak düşünce biçimlerinden uzak durun.                            
Sınavdan bir gün önceyi çalışarak geçirip, geceyi dinlenmeye ayırdıysanız veya sınavdan bir önceki günü bütünüyle dinlenerek geçirdiyseniz bile yatmadan önce notlarınızı bir kere hızla gözden geçirin. Öğrenme bölümünde anlatıldığı gibi en az bozucu etki "uyku" sırasında olur. Uykudan önce yapılan bir tekrar böyle kısa bir çalışmadan beklenmeyecek ölçüde büyük yarar sağlar.
Ortaokullara veya üniversiteye giriş gibi hazırlığı hem daha uzun bir süreyi içeren, hem de çok geniş çaplı bir malzemeyi kapsayan sınavlardan önce son günün hiç olmazsa bir bölümünü, dinlenerek ve sevdiğiniz bir şeyle ilgilenerek geçirin.
Film seyredecekseniz polisiye ve macera filmi yerine, bir komedi filmini tercih edin. Yürüyüş veya hafif bir fizik egzersiz de yapabilirsiniz. Ancak sıkı bir maçta oyuncu olarak yer almaktan kaçının.
Halk arasındaki yaygın inanç bu tür büyük sınavlardan bir (veya birkaç) gün önce çalışmayı bırakmak ve dinlenmek gerektiği yönündedir. Gerekçe olarak da "Aklın karışır, her şeyi birbirine karıştırırsın" derler. Öğrenmeyle ilgili temel bilgilerin aktarıldığı bölümde de açıklandığı gibi bu düşünce kesinlikle doğru değildir.
Çıkardığınız özetleri, şemaları, ders notlarınızı sınav kapısından içeri girinceye kadar tekrarlayabilir, bundan da sadece yarar sağlarsınız. Yapılmaması gereken son dakikada hiç bilinmeyen yeni bir konuyu öğrenmeye çalışmaktır. Bu, yıl içindeki sınavlar için sınavdan hemen önceki saatleri, giriş sınavları gibi sınavlar için bir önceki günü içine alır.
Giriş sınavları gibi büyük sınavlardan önce, yarım günü veya günün bütününü çalışarak geçirebilirsiniz. Bu çalışma sadece tekrar veya problem çözme biçiminde olmalıdır. Endişe ve kuruntularınıza egemen olmak için çaba harcamanız büyük önem taşır.
Kendi kendinize, çalışmanız ve gayretiniz oranında en iyi sonucu elde edeceğiniz yolunda telkinde bulunun. Bunu yüksek sesle yapmaktan çekinmeyin. Çalışma masanızın karşısına asmış olduğunuz "BU SINAVI BAŞARACAĞIM" yazısını yüksek sesle okuyun ve bunu birkaç kere tekrarlayın.
Son günün öğleden sonrasını sakin bir şekilde ve dinlenerek geçirdikten sonra, geceyi de mümkünse aile üyeleriyle ve sükûnet içinde ve en önemlisi sınav dışındaki konulan konuşarak geçirin.
Gerek öğleden sonra, gerek gece arkadaşlarınızın veya başkalarının sizden daha iyi hazırlandığı, bu sınavda başarılı olamazsanız ne kadar kötü şeyler olacağı yönünde bir konuşmaya girmeyin. Siz kesinlikle böyle bir söz açmayın, açılırsa da bilinçli olarak konuşmayı durdurun.
Sınavdan önceki gece, ertesi gün giyeceklerinizi başucunuza; yanınızda götürmeniz gerekenleri kapının önüne eksiksiz olarak hazırlayın. Yanınızda bulunmasında fayda gördüğünüz kitap ve notları; kalem, silgi, kalemtıraş gibi malzemeyi, cetvel, pergel ve diğer benzeri eğitim malzemesini ve kimlik kartınızı, gerekiyorsa sınav giriş belgenizi sınav sabahının telaşının dışında hazırlamanızda büyük yarar vardır. Böylece hem evin içinde: "Dün buraya koymuştum, kim aldı, nereye gitti?" gibi konuşmalarla gerginlik doğmaz; hem de gerekli herhangi bir malzeme veya belgeyi unutma riski ortadan kalkar.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar