Pedofil

Pedofili bir hastalık mı, suç mu? Tedavide uygulanan teknikler nelerdir?
   Pedofilinin klinik tanımı şöyledir: Erişkin bir kimsenin aynı ya da karşı cinsiyetteki çocukları cinsel açıdan çekici bulması ve onlara cinsel eğilim duymasıdır.
   Bir davranışın pedofili olarak tanımlanabilmesi için cinsel içerikli olması gerekir. Pedofilik eğilimler yetişkin bireyi çocuklara karşı cinsel suç işlemeye itebileceği gibi sadece bir ilgi olarak da kalabilir.
   Pedofilide ilgi çocuklara yönelmiştir. Genelde erkekler arasında yaygın olmakla beraber, kadın pedofil vakaları da vardır. Bu eğilime sahip yetişkinler birincil olarak çocuklara karşı cinsel ve duygusal eğilim içindedirler. Çocuklara karşı okşama, kucaklama, koklama, dokunma veya öpme gibi davranışlar gösterirler.
   Pedofili hastasının, suçlu mu yoksa hasta mı olduğu konusu tartışılmaktadır. Pedofilin tedavisinde, psikoanalitik ve davranışçı teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerle pedofilin cinsel ilgisinin kendisine uygun objelere yöneltilmesi ve dürtülerinin istenilen biçimde şekillenmesine çalışılır.
DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar