Koçluk Hakkında Bilgi

Zaman içinde farklı şekillerde deneyimlenen koçluk, özellikle 1970’lerin ortalarından sonra psikoloji, mentörlük , danışmanlık ve benzer disiplinlerden ayrışarak kendisinden söz ettirmeye başarmıştır.Koçluk en çok kurumsal ihtiyaçlara cevap veriyor. İK departmanları, okulların rehberlik servisleri, üniversitelerin kariyer planlama merkezleri ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere kariyer planlaması ve insan ilişkilerinin olduğu her alanda koçluğa ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanında yaşamında daha çok zenginleştirmek isteyen bireyler kendi yaşamlarının kontrolünü ele almak istediklerinde yaşam koçluğu çok etkili sonuçlar veriyor.

İnsanların denge ihtiyacı var ve o ihtiyaç günlük hayatta kendi kendine olabilecek birşey değil. Bir sistemin yardımcı olması lazım. Hızlı ve etkili çözüm de koçluk. Türkiye’ye özel bir durum değil aslında bu. Birçok sistemde insanlara tavsiye veriliyor. İlk çıkış amacını incelediğimizde genelde atletler olmak üzere sporcuların koçları olduğunu tespit ediyoruz. Ve bu süreç gelişerek günümüze kadar gelmiştir.  Koçlukta tavsiye yok, kişinin kendi kendini keşfetmesi var. Koçluk kararın sorumluluğunu almayı, eyleme geçmeyi sağlıyor. Koçluk kişiye yaşamının efendisi olma imkanı sunuyor. Bu sistemin arkasındaki en temel şeylerden birinin kişiye o kaynaklara ulaşmasını sağlayacak aracı ve donanımı sağlamak olduğunu, en temel farklılığın sistematik yaklaşım olduğunu belirtiyor. Koçluk mesleği tamamen iyi dinleme, iyi gözlem yapma ve kişinin kendi kaynaklarını farketmesi üzerine kuruludur . Koçluğun gelecek odaklı olduğunu vurguluyoruz . Bir diğer önemli nokta ise pozitif olmak.

Başkalarına kendimizden söz etmek gayet doğaldır; başkalarının kendileri hakkında söylediği şeyleri, onların kast ettiği biçimde anlamaksa bir kültür meselesidir. Koçluk iletişim becerimizi arttırır. Kamuoyu bu koçluk konusunu  çok iyi biliyor diyemeyiz. Kurumsal koçluk , belli bir kesim tarafından biliniyor ve sahip çıkılıyor. Her yaştan koçluk alan var. Koçluk geleceğe bir yolculuk ve o yolculukta çok iyi bir destek. Çok iyi bir kaynak . Koçluk kurumlarda ağırlıklı olarak değişim yönetiminde kullanılıyor. İnsanın olduğu ortamda sağlıklı iletişim ihtiyacı hissedilir . O noktada koçların bir katkısı olur. Bu koçların ne kadar deneyimli ve etik olduğunu kanıtlıyor. Bu da doğru tanıtmak ve donanımla alakalı.

En çok görülen koçluklar


Yaşam koçluğu , kurumsal koçluk, takım koçluğu, yönetsel koçluk,kariyer koçluğu, öğrenci koçluğu en çok görülen koçluklar.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.
 
Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.
 

Koçluk Merkezi  

Koçluk

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Koçluk Nedir - Koçluk - Koçluk Eğitimi - Koçluk Eğitimleri - -

Yorumlar