Beynimizin Yapısı

Beyin, düşünce ve akıl gibi yeteneklerinin toplandığı bir merkez olarak kafatasının içinde iki yarım küreden yapılmış en önemli organdır. Beyin meninks denilen 3 katlı bir zarla sarılmıştır. Dıştaki sert tabakaya duramater, en içteki ince zara piamater, ortadakine ise örümceksi zar veya araknoid denir
Beyin yarım küreleri komşu oldukları kafatası kemiklerinin adlarına göre lop denilen bölümlere ayrılırlar. Konuşma, işitme, görme v.b. birçok motor ve duyu merkezleri beynin alın, yan, yanak, artkafa bölümlerinde yer almaktadır.

Beynin alt kısmında epifiz ve hipofiz adını alan iki bez vardır. Epifizin (pineal body) görevi tam olarak bilinememektedir. Hipofiz denilen salgı bezi ise hormonal sistemin orkestra şefi durumunda bir organdır. Beynin hipotalamus denilen bölümünden salgılanan releasing hormonlarının etkisiyle, diğer iç salgı bezlerinin salgı fonksiyonlarını düzenleyen tropik hormonları yapıp kana vermektedir.

Beyinde 5 ana lob bulunur ;

Frontal lob: Bilinçli düşünme; zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.

Parietal lob: Çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynar. Ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde parietal lobun kimi bölümleri rol alır.

Oksipital lob: Görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.

Temporal lob: Ses ve kokunun algılanması, aynı zamanda da yüzler, mekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.

Serebellum: Duyu organlarından gelen bilgilerle hareketi ilişkilendirir. Bu lob özellikle dengenin sağlanmasında önemli rol oynar.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Beynimizin Yapısı - beyin -

İlgili Diğer Yazılar

Yorumlar